Sen- jedna z przyjemniejszych czynności, która nie tylko odpręża i relaksuje, ale i z punktu widzenia naszego organizmu jest czynnością niezbędną i konieczną. Każdy, kto choć raz zarwał nockę doskonale wie, jak ciężkie jest funkcjonowanie w ciągu dnia, bez odpowiedniej dawki snu. Dlaczego jest on taki ważny?
Prawidłowy metabolizm
Podczas naszego snu, procesy odpowiedzialne za przemianę materii pracują na wysokich obrotach. Organizm przetwarza bowiem dostarczone w ciągu dnia składniki odżywcze, i w odpowiedni sposób je magazynuje w postaci energii na przyszły dzień. Oczywiście nie mowa tu o spalaniu kalorii, ale procesach, które zachodzą w wątrobie i jelitach.
Mało kto wie, że w trakcie snu wytwarzanych jest bardzo wiele hormonów, które mają w ciągu dnia zmienny poziom. Dlatego też niektóre badania krwi są zlecane w porze nocnej- aby mieć najlepszy obraz sytuacji, obecnej w ludzkim organizmie.
W trakcie sennego odpoczynku, nasze ciało wytwarza składniki układu immunologicznego, stojącego na straży odporności. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie samodzielnie zwalczać infekcje, które pojawiają się nagle. Najczęściej, co można samemu zauważyć, osoby chorujące i będące non stop przeziębione to takie, które mało sypiają.
Odpowiednia termoregulacja
Jak już zostało wspomniane, w trakcie snu wytwarzane są różnego rodzaju hormony i substancje chemiczne, pozwalające na utrzymanie stałej temperatury ciała. Mało jednak kto wie, że podczas snu obniża się ona- między innymi dlatego śpimy w pościeli. Gdy następuje pobudka, człowiek automatycznie podnosi swoją temperaturę, właśnie dzięki obecności, wyżej napomnianych składników.
Sprawna praca mózgu
W trakcie snu, ludzki mózg pracuje niezwykle intensywnie, choć sami odpoczywamy i nabieramy sił na nowy dzień. To mózg w tym czasie robi podsumowanie wszystkiego, co miało miejsce w trakcie dnia. To sen odpowiedzialny jest za zapamiętywanie zjawisk i sytuacji, które ,miały miejsce. On pozwala poznawać i uczyć się nowych rzeczy. Dlatego też tak niezbędna jest odpowiednia ilość snu w trakcie dorastania i kształcenia się.