Nie od dziś wiadomo, że cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, a dodatkowo, jeśli nie jest w odpowiedni sposób kontrolowana, może prowadzić do nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia powikłań. Jeśli jednak dana osoba wie, w jaki sposób o siebie zadbać, kontroluje to, co wolno, a czego nie wolno, życie z cukrzycą nie jest aż tak bardzo uciążliwe. Istnieją pewne mity i stereotypy, które krążą po Internecie i osobach, które nie mają zielonego pojęcia, o chorobie. Oto dziesięć z nich, które można najczęściej usłyszeć.
Mit pierwszy: Chorzy na cukrzycę nie mogą spożywać słodyczy.
Diabetyk nie może spożywać słodyczy. Bzdura. Każdy, nawet osoba chora na cukrzycę, może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, o ile słodyczom będą towarzyszyć odpowiednie ćwiczenia fizyczne, a słodkości nie pojawią się w nadmiarze. Wówczas nie ma przeciwskazań, do ich spożywania.
Mit drugi: Jedzenie dużej ilości cukru może wywołać cukrzycę.
Dużo cukru owszem, jest szkodliwe, ale nie ma wpływu na pojawienie się cukrzycy. Choroba ta bowiem, ma w dużej mierze podłoże genetyczne, a przede wszystkim wynika ze stylu życia. Nie ma ona jednak właściwie nic wspólnego ze słodkościami, bez względu na ich postać.
Mit trzeci: Diabetycy nie mogą spożywać niektórych owoców, na przykład bananów, winogron, czy mango.
Wszystko należy dawkować w umiarze. Wymienione wyżej owoce, owszem zawierają w sobie duża ilość cukru, ale dodatkowo bogate są w błonnik i witaminy czy minerały. Dlatego nawet diabetycy, mogą pozwolić sobie raz na jakiś czas na zjedzenie banana, winogron czy mango, pod warunkiem kontroli poziomu glukozy we krwi.
Mit czwarty: Chorzy na cukrzycę powinni spożywać specjalne posiłki dla diabetyków.
To jeden z największych mitów, jakie pojawiają się w społeczeństwie. Dieta diabetyka właściwie niczym nie różni się od codziennego żywienia przeciętnego człowieka. Musi być ona przede wszystkim pożywna, odpowiednio zbilansowana, zawierać niewielkie ilości soli oraz cukru, jak również zawierająca w sobie warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste.
Mit piąty: Diabetycy powinni unikać produktów bogatych w skrobię.
Nie ma żadnych przeciwwskazać do spożywania produktów takich jak makaron, warzywa, ryż czy ziemniaki, o ile są one częścią zbilansowanej diety i nie występują w nadmiarze. Co więcej, wymienione powyżej produkty usprawniają pracę jelit, mając na nie pozytywny wpływ.
Mit szósty: Powinno się zrezygnować z przyjmowania insuliny, gdyż powoduje ona tycie, a to z kolei ma niekorzystny wpływ na organizm
Najnowsze badania potwierdzają, że jest to bzdura. Korzyści płynące dla zdrowia z powodu przyjmowania insuliny zdecydowanie bardziej przewyższają ryzyko wystąpienia dodatkowych kilogramów.
Mit siódmy: Diabetycy mogą spożywać owoce w dowolnej ilości, ponieważ są zdrowe i bogate w wartości odżywcze.
Jedzenie owoców co prawda nie jest zabronione, w przypadku diabetyków, natomiast należy pamiętać, że zawierają one w sobie dużo cukrów, które mogą podnieść poziom glukozy we krwi.
Mit ósmy: Niskokaloryczne substancje słodzące mają wpływ na poziom insuliny.
Niskokaloryczne substancje w żaden sposób nie wpływają na poziom insuliny, zatem mogą być swobodnie stosowane przez diabetyków.
Mit dziewiąty: Dostarczanie insuliny do organizmu powoduje wzrost ciśnienia i miażdżycę.
Żadne badania nie potwierdziły tej teorii.
Mit dziesiąty: W przypadku niedocukrzenia zaleca się spożycie czekolady.
Mało kto ze zdrowych ludzi wie, że czekolada jest w pewien sposób ratunkiem, w momencie zbyt drastycznego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Nie powinno się jej jednak stosować regularnie. Lepiej skoncentrować się na regularnym braniu leków.