Nadpobudliwe dziecko wciąż traktowane jest jako dziwadło. Wszystko za sprawą zbyt małej wiedzy i świadomości społeczeństwa z zakresu choroby, jaką jest ADHD. Tym czasem każdy maluch, posiadający tą dolegliwość wymaga od otoczenia dużej dawki uwagi a jeszcze większej- zrozumienia.
Przede wszystkim zrozumieć
Objawy AHDH charakteryzują się tym, iż człowiek nimi dotknięty z dużym trudem podporządkowuje się istniejącym normom społecznym, co często spotyka się z niezrozumieniem najbliższego otoczenia. Najczęściej nadpobudliwe dziecko uważane jest za rozpuszczone, niegrzeczne i źle wychowane. Na szczęście istnieje grupka osób, które w takich przypadkach widzą konieczność niesienia pomocy. Mowa tu o różnego rodzaju kampaniach społecznych i specjalnie zakładanych fundacjach. Taka wiedza powinna obowiązywać przede wszystkim nauczycieli, bo przecież to oni najczęściej spotykają się z ADHD wśród młodzieży. Jak podają statystyki, problem nadpobudliwości psychoruchowej dotyczy prawie 7% uczniów w Polskich szkołach. Pomimo niewielkiej wiedzy w tym zakresie, to właśnie wychowawcy zwykle zwracają uwagę rodzicom, na istniejący problem.
Najważniejszą rolą nauczycieli w szkołach jest uświadomienie rówieśnikom, że osoba z AHDH jest pełnowartościowym człowiekiem. Wielokrotnie dzieci z ta przypadłością są odrzucane przez kolegów, a niekiedy także szykanowane. Jeżeli chodzi o pomoc dydaktyczną, tutaj również wychowawcy powinni zwrócić uwagę na takiego malucha, bowiem wymaga on poświęcenia większej ilości uwagi.
Kampanie
Polskie Towarzystwo ADHD promuje wiedzę i informacje o tej chorobie. Jest również organizatorem wielu pożytecznych akcji przeprowadzanych na żywo. To dzięki tej organizacji pojawiają się takie wydarzenia, jak Tydzień Świadomości ADHD.