Akupunktura uważana jest za jedną z najpopularniejszych metod leczenia w kategorii medycyny niekonwencjonalnej, która stosowana regularnie – ułatwia pozbywanie się wielu uciążliwych dolegliwości. Nakłuwanie ciała w odpowiedni sposób to doskonały sposób na stymulację organizmu do walki z tymi schorzeniami, które są trudne do wyleczenia przy wykorzystaniu metod konwencjonalnych.
Polacy pokochali akupunkturę
Liczba ośrodków leczenia niekonwencjonalnymi metodami w Polsce nadal rośnie. Dziś, najpopularniejsza jest akupunktura w Warszawie i Krakowie, ale i w pozostałych dużych ośrodkach miejskich powstają dedykowane gabinety, a w tym m.in. w Trójmieście, Poznaniu i Szczecinie.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze placówki, warto kilkukrotnie skonsultować się z lekarzem, czy zabiegi są rzeczywiście wskazane. Jeśli stan pacjenta wymaga leczenia uzupełniającego, należy oddać się w ręce dyplomowanych lekarzy medycyny, którzy mogą pochwalić się odpowiednimi kompetencjami praktycznymi (akupunktura jest na ogół usługą świadczoną w ramach osobnych placówek leczenia niekonwencjonalnego lub przez tzw. ośrodki leczenia bólu).
Czy zabiegi akupunktury rzeczywiście sprawiają ból?
Eksperci przekonują, że to czy pacjent odczuwa ból podczas standardowych zabiegów przy wykorzystaniu akupunktury, zależy głównie od jego indywidualnej wrażliwości na igły.
Należy zaznaczyć, że pod względem konstrukcyjnym, igły wykorzystywane do nakłuwania ciała są nieco bardziej delikatne, tj. powodują rozsuwanie się tkanek, ponieważ posiadają litą strukturę w przeciwieństwie np. do standardowych igieł wykorzystywanych do przeprowadzania zastrzyków (igła do zastrzyku jest pusta w środku, dlatego jej użycie jest na ogół znacznie bardziej bolesne).
W zależności od wrażliwości na ból – pacjenci na ogół oceniają akupunkturę jako pewien dyskomfort niż zabieg trudny do zniesienia.
Przeciwwskazania: kto nie może skorzystać z zabiegu akupunktury?
Neurolodzy wskazują na przynajmniej kilka przeciwwskazań do stosowania akupunktury u pacjentów, a w tym:
- nowotwór,
- problemy z układem krwionośnym,
- rozległe problemy skórne, ale uwaga: dotyczy tylko wybranych schorzeń,
- wycieńczenie fizyczne organizmu,
Sam zabieg akupunktury nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ani stosowania się do ścisłych zaleceń fizycznych lub dietetycznych (pewnym wyjątkiem jest spożywanie alkoholu w trakcie trwania całego cyklu kuracji).
Warto wiedzieć: w trakcie zabiegu – u pacjentów zdarzają się omdlenia lub zasłabnięcia, dlatego należy korzystać z pomocy dyplomowanych lekarzy, którzy są uprawieni do prowadzenia pacjentów przy wykorzystaniu akupunktury.
Ile trwa jedna kuracja?
W zależności od potrzeb, kuracja akupunkturą trwa na ogół od kilku do kilkunastu zabiegów. Pacjenci mogą poddawać się kolejnym cyklom, ale z zachowaniem 1-miesięcznej przerwy w leczeniu.
Przyjmuje się, że po zakończonej serii, pacjent zwraca się do swojego lekarza prowadzącego z oceną swojego stanu zdrowia i jeśli to wskazane – może kontynuować dalszą terapię akupunkturą.