Roślina występująca w Tatrach tylko na 10 stanowiskach.
Babka górska należy do rodziny bylin i jest charakterystyczna dla piętra hali występującego w wysokich górach takich, jak Alpy, Apeniny, Tatry, Karpaty. W polskich Tatrach występuje tylko na dziesięciu stanowiskach. Jej obecność botanicy potwierdzili na Ciemniaku, Krzesanicy, Dolinie Mułowej, Dolinie Litworowej, Małołąckiej Przełęczy, Litworowej Przełęczy, Czerwonym Grzbiecie, Liliowe, Beskidzie, okolicach Morskiego Oka.
Rośnie na podłożu wapiennym, ale i występuje na podłożu granitowo wapiennym. Ma długie, lancetowate, eliptyczne i wydłużone liście o niewielkiej liczbie nerwów. Okres jej kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wytwarza nasiona, dzięki którym odbywa się proces rozmnażania. Babka górska jest gatunkiem zagrożonym wymarciem i jest chroniona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jako roślina zagrożona jest wpisana na międzynarodowej liście IUCN- International Union for Conservation of Nature, Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Czerwonej Księgi Roślin i Grzybów Polski.