Przewód pokarmowy każdego człowieka to nie tylko liczne odcinki, treści pokarmowe i wydzieliny poszczególnych narządów trawiennych. To w nim gromadzą się również olbrzymie kolonie mikroorganizmów, którymi są przede wszystkim bakterie. Wielu naukowców, ze względu na strukturę układu pokarmowego twierdzi, że jest to oddzielny organizm w naszym, ludzkim organizmie. Co sprawia, że bakterie tak korzystnie wpływają na nasze zdrowie? Bakterie wspomniane powyżej, znajdują się głównie w jelicie grubym, cienkim i okrężnicy. Najwięcej z nich obecnych jest jednak w jelicie grubym, gdzie wykazują największa aktywność. Warto o nie zadbać, bowiem bardzo korzystnie wpływają na całe funkcjonowanie organizmu.
Co robią mikroorganizmy?
Ich podstawowym zadaniem jest udział w rozkładaniu związków pokarmowych, które nie są przyswajalne przez człowieka. Dodatkowo odpowiadają za syntezę witamin z grup B i K, oraz kwasu foliowego. Dzięki ich obecności, ludzki organizm jest naturalnie chroniony przed inwazją chorobotwórczych bakterii. Jeśli zaczyna ich brakować, wówczas zagnieżdżają się inne organizmy, już nie tak bardzo przyjazne dla naszego zdrowia.
Co psuje harmonię w jelitach?
Czynników, które zaburzają nam harmonię w jelitach jest wiele. Należą do nich długotrwały stres, stosowanie antybiotyków, stany zapalne układu pokarmowego czy też radioterapia. Jeśli dojrze do nadmiernego rozrostu niektórych bakterii, wówczas pojawiają się pewne objawy, do których zaliczyć można:
- ból brzucha,
- kurcz jelit,
- Nadmierna ilość gazów,
- zmiana częstotliwości wypróżnień,
- zmiana alergiczne,
- Osłabienie i nadmierne zmęczenie,
- Zakażenia układu, które nawracają.
Alarm – bakterie uciekły z jelit
Wszelkiego rodzaju operacje jelit oraz osłabienie naturalnych barier jelitowych sprzyja sytuacje, w której szczepy bakterii znikają z naszego układu pokarmowego. Skutkiem wydostania się ich i zagnieżdżenia w krwiobiegu jest z pewnością sepsa. Choroba ta- bardzo poważna, leczona jest na specjalistycznych oddziałach intensywnej opieki medycznej. Do jej charakterystycznych objawów zaliczamy przede wszystkim temperaturę, przyspieszony oddech, zmiany w ilości leukocytów we krwi oraz zaburzona praca serca. Opieka lekarska opiera się w takich przypadkach na zniszczeniu bakterii powodujących zagrożenie. Szacunkowa śmiertelność sepsy wynosi 30%, dlatego tez tak istotne jest podanie w jak najszybszym czasie antybiotyków.