Do prawdziwego bólu główy bardzo często doprowadza mnie to, że ludzie bardzo często mylą ze sobą dwa podstawowe schorzenia kobiecej skóry, jakimi są cellulit i cellulitis. Nie chcąc dopuścić do tego, abyś również Ty pojęcia tetraktowała wymiennie zachęcam Cię do lektury tego artykułu, który wyjaśni Ci, że obie te przypadłości mają podobne nazwy, są do siebie podobne, ale jednak czymś się różnią.
Cellulit i cellulitis łączy to, że oba schorzenia dotyczą problemów widocznych na skórze, jednak cellulitis jest jedynie odmianą cellulitu, brdzo łagodną. Przejdźmy więc do rzeczy.
Cellulit
Chcac zabrzmieć jak twórca notki encyklopedycznej muszę powiedzieć, że słowo cellulit pochodzi od łacińskiego cellula oznaczającego po prostu komórkę. Cellulit został nazwany tym określeniem z uwagi na to, że ta pomarańczowa skórka dla wielu wyglądać może ja pojedyncza komorka, z tym, że w znacznym powiększeniu. To właśnie cellulit nazywany jest popularną skórką pomarańczową i dotyczy obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej pojawiających się u niemalże 90% kobiet na skutek nieprawidłowego rozłoczenia tkanki tłuszczowej. Powstawanie cellulitu u kobiet dokładniej opisaliśmy w osobnym artykule.
Główną cechą cellulitu odrózniającą go od cellulitisu jest to, że jest on problemem kosmetyczny, który nie podlega leczeniu.
Cellulitis
Jak widzicie nazwa jest bardzo podobna, przez co do chodzi do całego zamierzania. Okazuje się bowiem, że nazwa cellulitis ma podobną budowę, ale inne znaczenie, a to za sprawą końcóki itis, które po łącinie oznacza zapalenie. Czyli tłumacząc dosłownie zapalenie komórki. Przechodząc jednak do zrozumiałej dla nas definicji cellulitis to infekcja, która pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zapalenia skóri właściwej i tkanki podskórnej. Cellulitis niesie ze sobą takie objawy jak mocne zaczerwienienie skóry połączone z pieczeniem, a także często z odczuwalnym bólem. Dodatkowo przy cellulitisie często pojawiają się bóle głowy, gorączka i nudności – objawy, których nie ma przy cellulicie.
Cellulitis nie jest schorzeniem kosmetycznym, a dermatologicznych, w leczeniu tego problemu stosuje się specjalne leki antybiotykowe, które przeciwdziałać mają działaniom określonych szczepów bakterii. Mówi się, że około 3/4 wszystkich problemów związanych z cellulitisem związane jest z pojawieniem się infekcji bakteryjnych wywoływanych najczęściej przez gronkowce i paciorkowce.