Obecne czasy, nasz sposób życia, a także obecne metody odżywiania sprawiają, że wielu z nas ma spore problemy ze złym cholesterolem. Często jednak po otrzymaniu wyników badań nikt nie zgłębia tego tematu, nie otrzymuje wsparcia od lekarzy i zwyczajnie nie wie co to jest ten cholesterol LDL i jak sobie poradzić z jego obniżeniem. Mamy głęboką nadzieję, że po zapoznananiu się z informacjami zamieszczonymi w naszym artykule właśnie Wy pozbędziecie się tego problemu!
Co to jest cholesterol LDL?
Z pewnością zdażyłeś się już domyśleć, że omawiany tu przez nas cholesterol LDL jest po prostu złym cholesterolem. Mówiąc językiem naukowym cholesterol LDL jest lipoproteiną o niskiej gęstości. Obecność cholesterolu LDL w naszym organizmie jest nizedbędna z uwagi na to, że jest on odpowiedzialny za transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Sam w sobie jest on więc dobry i bardzo pożyteczny, tak się jednak składa, że jego nadmiar jest niezwykle szkodliwy i bardzo mocno wpływa na występowanie u ludzi chorób serca. Dzieje się tak dlatego, że jego nadmiar po prostu osadza się na komórkach ścian tętniczych, a po latach zamienia się w złogi nazywane blaszkami miażdżycowymi. I to one właśnie utrudniają funkcjonowanie organizmowi, który bardzo cierpi.
Przyczyny występowania złego cholesterolu
Przyczyn wpływających na wzrost cholesterolu w organizmie człowieka jest wiele. Postanowiliśmy podzielić je na kilka głównych grup, które przedstawiamy Ci poniżej.
Zła dieta
Zasadniczo musisz wiedzieć, że głównymi przyczynami podniesionego cholesterolu są kwestie związane z prowadzeniem złego i po prostu niezdrowego trybu życia. Niezwykle często zdarza się, że cholesterol podniesiony jest u osób, które mają złą dietę, która bogata jest w duże ilości tłuszczów zwierzęcych i w czerwone mięso. Dodatkowo cholesterol w naszym organizmie podnoszą takie produkty jak pełnotłusty nabiał, słodycze czy słone przekąski, które tak bardzo lubimy spożywać pod postacią chipsów czy też paluszków. W diecie równocześnie bardzo ważne jest również to, aby wprowadzać do organizmu produkty bogate w tłuszcze roślinne, ryby, orzechy czy pestki ze słonecznika. To one zwiększają w organizmie ilość zdrowego cholesterolu, który to potrafi w sposób bardzo skuteczny wyprowadzić z organizmu zły cholesterol.
Wysoka masa ciała
Wszyscy wiemy, że jedną z popularniejszych chorób 21 wieku jest otyłość. I to również ona bardzo mocno wpływa na podniesienie się poziomu cholesterolu. Otyłość w znaczącej ilości przypadków wynika z prowadzenia złego trybu życia i ze złej diety, łączy się to więc z wspomnianymi wcześniej powodami podniesienia cholesterolu. Warto zauważyć, iż u osób otyłych nie tylko podniesiony jest zły cholesterol LDL, ale obniżony jest dobry cholesterol HDL. Cierpią oni również często na różnego rodzaju choroby jak: cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Warto więc kontrolować swoją wagę, sprawdzać współczynnik BMI i dbać o to, aby nie przesadzić, może to być bowiem tragiczne.
Brak aktywności fizycznej
Skoro wspomnieliśmy o tym, że na podniesienie poziomu cholesterolu wpływa tryb życia, to jasnym było, iż wymienimy tu czynnik, który jest brak aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, unikające jakiegokolwiek ruchu czy sportu po prostu same proszą się o sprowadzenie na siebie choroby. Nie chodzi tu tylko o podwyższony cholesterol, ale też inne problemy. Zasadniczo powinniśmy dbać o to, aby się ruszać, pocić i męczyć. Dzięki temu organizm jest pobudzony i lepiej pracuje. Osoby wysportowane i aktywne nie mają problemu z otyłością i podobnie nie zdarzają się im raczej kłopoty z podwyższonym cholesterolem.
Papierosy i alkohol
Z pewnością palenie papierosów czy też picie alkoholu nie kojarzy się Wam ze zdrowym trybem życia. Papierosy i nikotyna działają na nasz organizm w ten sposób, że zmniejszają stężenei tlenku węgla znajdującego się we krwi uszkadzając przy okazji ścianki naczyń krwionośnych przyspieszając przy tym odkładanie się na nich złego cholesterolu LDL. Alkohol z kolei, wówczas gdy pity jest w nadmiernych ilościach, powoduje poważne zmiany całego układu krążenia. Dodatkowo jest on niezwykle kaloryczny, co również nie sprzyja przy walce z wysokim cholesterolem.
Stresujący tryb życia
Oj tak, stres może również wpłynąć na stan naszego zdrowia, to wiecie, ale też na poziom cholesterolu. Wszystko przez to, że w czasie nerwowych sytuacji może dojść sytuacji, w której pęknąć może blaszka miażdżycowa. Dlatego też bardzo ważne jest, aby panować na swoimi nerwami, dobrze rozładowywać stres i dbać o to, aby nie wpływał on niekorzystnie na nasze życie. W celu rozładowania negatywnych emocji szczerze polecamy uprawianie sportu :-)!
Genetyczne przyczyny podniesionego cholesterolu
Na koniec zostawiamy te przyczyny wpływające na podniesienie cholesterolu, na które nie mamy wpływu. Chodzi tutaj bowiem o czynniki genetyczne, które dziedziczymy po naszych rodzicach. W zakresie tym przeprowadzono wiele badań, które zgodnie potwierdziły, że osoby, których rodzice mieli problem z podniesionym cholesterolem również z nim się zmagają. Dlatego też, jeśli wiesz, że Twoja mama czy Twój tata mieli podniesiony cholesterol, to z podwójną uwagą przyjrzyj się wymienionym wcześniej przyczynom podnoszenia się cholesterolu i zadbaj o to, aby poprawić jakość swojego życia!
Objawy złego cholesterolu
Pewnie liczysz na to, że podamy Ci tutaj na tacy najważniejsze sposoby na samodzielne stwierdzenie czy masz problem z cholesterolem. Tak jednak nie będzie, a wszystko dlatego, że objawy cholesterolu o podwyższonym poziomie są praktycznie niewidoczne. Ciężko je odczuć czy właśnie zauważyć. Jedynym i najlepszym sposobem na to, aby sprawdzić czy ma się podwyższony cholesterol jest zrobienie sobie stosownych badań. I do tego też bardzo mocno chcemy Cię zachęcić, zrób te badania i powtarzaj je regularnie, a wszystko będziesz miał pod kontrolą i w razie czego będziesz mógł szybko zadziałać!
No dobra, skoro już ściągnęliśmy Cię na tę stronę i przeczytałeś tak długo tekstu, to podamy Ci jednak kilka objawów podniesionego cholesterolu, które jednocześnie wiązać mogą się z wieloma innymi dolegliwościami. Mogą Ci one jednak dać nieco do myślenia. Wśród objawów tych wymienić można między innymi: ogólne osłabienie i brak energii, częste i powtarzające się zawroty głowy, okropne bóle nóg i żółtaki cholesterolowe (są to niewielkie jasno żółte plamki, które występują najczęściej na stawach łokciowych i kolanowych, jak również w okolicach powiek). Sam widzisz, że to bardzo ogólne objawy, najlepiej jest się zbadać!
Norma cholesterolu LDL
Skoro szukasz informacjo o normach cholesterolu LDL, to z pewnością zacząłeś już myśleć o tym, aby zadbać o swoje życie. Bardzo nas to cieszy, bowiem dzięki informacjom na temat ilości cholesterolu w swoim organizmie będziesz mógł dowiedzieć się czy przypadkiem nie grożą Ci różne choroby. Tak czy inaczej zależy nam na tym, abyś wiedział, że normy cholesterolu są różne w zależności od pacjenta. Ma na nie wpływ seria czynników takich jak: wiek, kwestie związane z paleniem i piciem alkoholu, historia rodziny, choroby związane z ciśnieniem krwi. Dlatego też każde wyniki badań cholesterolu LDL powinny być konsultowane z lekarzem, który powinien indywidualnie się do nich odnieść. Poniżej zamieszczamy tabelę z normami cholesterolu LDL.
Poziom cholesterolu LDL |
Ocena |
mniej niż 100 mg/dL ( 2.6 mmol/L) | Optymalny |
100 – 129 mg/dL (2.63.34 mmol/L) | Powyżej optymalnego |
130 – 159 mg/dL (3.36 – 4.13 mmol/L) | Graniczny |
160 – 189 mg/dL (4.14 – 4.90 mmol/L) | Wysoki |
190 mg/dL (4.91 mmol/L) i więcej | Bardzo wysoki |
Dieta przy złym cholesterolu
Doskonale już wiesz, że jedną z głównych przyczyn problemów z podniesionym cholesterolem jest zła dieta. Łatwo jest się domyślić, że dietę można poprawić i udoskonalić tak, aby pomagała ona w walce z podniesionym cholesterolem. Już za chwilę poznasz kilka czynników, które pozwolą Ci na zaplanowanie sobie diety obniżającej cholesterol!
Generalnie dieta obniżająca cholesterol nazywana się dietą niskocholesterolową. Jak sama nazwa wskazuje polega ona na spożywaniu pokarmów, które mają w sobie bardzo niskim poziom cholesterolu. Dieta ta skupia się zatem na ograniczaniu spożywania tłuszczy, cholesterolu, przetworzonych pokarmów, a także na podwyższeniu ilości spożywanego błonnika pokarmowego. Na diecie niskocholesterolowej kategorycznie zapomnieć powinieneś o spożywaniu pokarmów takich jak: pasztety, konserwy, jasne pieczywo, majonez, śmietana, słodycze, alkohol, smalec, słonina, fast foody, pączki. Skupić powinieneś się z kolei na tym, aby zjadać: pieczywo razowe, owoce, warzywa, ryby, jajka czy odtłuszczony twaróg.
Jak obniżyć cholesterol LDL?
Znając przyczyny podniesionego cholesterolu wiesz już czego nie robiłeś lub też o co nie dbałeś, teraz powinieneś po prostu się poprawić i zacząć więcej się ruszać, lepiej jeść, mniej się stresować, a cholesterol opadnie, oczywiście przy małej pomocy dodatkowych czynników. Jeśli chcesz poznać kilka ważnych wskazówek, które ułatwią Ci zrozumienie tego jak obniżyć cholesterol LDL, to już Ci je przedstawiamy.
Przede wszystkim zadbaj o swoją dietę. Staraj się jeść regularne posiłki – cztery, a nawet pięć dziennie. Pamiętaj o tym, aby się nie objadać, a przy przygotowywaniu posiłków wybierać produkty bogate w błonnik. Tutaj możemy polecić Ci jedzonko takie jak: pełnoziarniste (nie białe!) pieczywo, płatki owsiane lub kasze. Możesz pomyśleć o tym, aby do diety wprowadzać różnego rodzaju owoce czy warzywa z dużą zawartością błonnika. Polecamy Ci również, abyś nie przesadzał ze smażeniem potraw w ogromnych ilościach tłuszczu. Przy okazji, jeśli masz już coś smażyć, to zadbaj o to, aby nie było to tłuste mięso. Będąc na tego typu diecie pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody mineralnej, ewentualnie pić możesz herbaty – pamiętaj jednak, by ich nie słodzić!
Skoro wiesz już jak się odżywiać, to teraz zrozum, że musisz również zmienić swój tryb życia. W walce z wysokim cholesterolem nieoceniona będzie Twoja aktywność fizyczna. Nie mamy tu na myśli codziennego katowania się na siłowni. Znajdź sobie jakieś hobby. Możesz zacząć od spacerów, a skończyć na przebieżkach. A możesz też zastanowić się nad znalezieniem sobie jakiegoś hobby. Może uwielbiasz pływać w basenie, grać w tenisa lub w squasha? Zacznij więc robić to regularnie, a z pewnością pozytywnie wpłyniesz na proces obniżania cholesterolu!
Wszystko to jednak wymaga czasu i decydując się na te sposoby obniżania cholesterolu pamiętaj, że nie powinny one być stosowane tylko doraźnie, ale ciągle i systematycznie!
Co obniża zły cholesterol?
Już w poprzednim akapicie zasygnalizowaliśmy, że oprócz zmiany diety i trybu życia, mocnym czynnikiem obniżającym cholesterol jest błonnik. Możesz zdecydować się na jego zakup w naszym sklepie internetowym, równie dobrze możesz jednak zacząć jeść produkty, które w dużej ilości go zawierają. Są wśród nich również inne, które także znacząco mogą w tym wszystkim pomóc. Mamy tu na myśli między innymi: płatki owsiane, sok z winogron, fasole, oliwę z oliwek, awokado, orzechy, migdały, jabłko, marchew, zieloną herbatę czy olej rzepakowy.