Występowanie atopowego zapalenia skóry często wiąże się również z innymi chorobami o podłożu alergicznym. Grupa tych chorób to schorzenia przewlekłe, które co prawda bardzo rzadko zagrażają życiu, ale mogą skutecznie ograniczać jego normalne funkcjonowanie. Które dolegliwości istnieją ze sobą?
Atopia u dzieci
Ponieważ czynniki mające wpływ na określone reakcje atopowe pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie życia, same choroby atopowe rozpoznawane są najczęściej już w dzieciństwie. Jednym z przykładów jest pieluszkowe zapalenie skóry, dotykające głównie noworodki oraz niemowlaki do 11-12 miesiąca życia. Jeszcze do niedawna uważano, że głównym czynnikiem tej choroby jest stosowanie pieluszek tetrowych, obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tej teorii. Niemniej jednak, przypadki zachorowania na pieluszkowe zapalenie skóry wciąż są dość popularne.
Czym objawia się ta choroba? Przede wszystkim na skórze pojawiają się zmiany rumieńcowe, złuszczenie naskórka oraz zmiany nadżerkowe, pojawiające się w miejscu styczności pieluszki z ciałem. Niekiedy dolegliwość występuje na skutek podawania antybiotyków, złego dopasowania pieluszki do skóry dziecka, czy też pojawienia się chorzenia układu moczowego i obecności procesów zapalnych. Czasem pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem nietolerancji pokarmowych. Niestety pociecha, która w dzieciństwie chorowała na tą dolegliwość bądź też miała zdiagnozowaną alergie pokarmową, ma zdecydowanie większą szansę na wystąpienie w przyszłości atopowego zapalenia skóry.
Przewlekłe choroby alergiczne
Niestety kolejnym przykładem współistniejącym wraz z atopowym zapaleniem skóry jest astma. Pomimo, że może pojawiać się ona na tle alergicznym bądź też nie, pacjenci z atopią częściej posiadają również astmę lub też alergiczną nadwrażliwość oskrzeli. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku kataru siennego czy zwykłego, alergicznego zapalenia spojówek. Choroby te uaktywniają się sezonowo, wraz z nasileniem występowania alergenów w powietrzu czy też roślinach.