Choroby naczyniowo-sercowe są niezwykle groźne dla ludzkiego zdrowia i życia. Warto zatem wiedzieć o nich coś więcej, by móc skutecznie przeciwdziałać ich występowaniu.
Przyczyny chorób sercowo – naczyniowych
Najczęściej do rozwoju tej grupy dolegliwości przyczyniają się czynniki genetyczne, mimo wszystko większość chorych pracuje na nie samodzielnie. Zbyt tłusta dieta, nałogi w postaci palenia papierosów i picia alkoholu, brak ruchu czy niewłaściwy styl życia powodują, że nasz organizm nie pracuje tak prawidłowo, jak pracować powinien.
Zawał mięśnia sercowego
Najgroźniejsza z chorób, prowadząca w większości przypadków do śmierci. Zawałem nazywana jest popularnie martwica mięśnia sercowego, w której z pewnych względów dochodzi do niedotlenienia i braku substancji odżywczych. Niestety bardzo często zawał występuje na skutek innych dolegliwości, jak nadciśnienie tętnicze czy też miażdżyca. Dodatkowo martwica mięśnia sercowego dotyka osoby ze zbyt wysokim cholesterolem oraz za tłustą dietą.
Niewydolność serca
Co roku na tę chorobę umiera coraz więcej Polaków. Główną przyczyna niewydolności serca okazują się zmiany miażdżycowe, czy też za wysoki poziom cholesterolu we krwi. Każda nieprawidłowość w codziennym funkcjonowaniu może przyczyniać się do stopniowego osłabienia mięśnia sercowego, co w konsekwencji może być niezwykle dramatyczne.
Zapalenie osierdzia
Zapalenie osierdzia jest dość popularne, gdyż dochodzi do niego w momencie zbierania płynu w woreczku osierdziowym. Najczęściej ma to miejsce na skutek infekcji wirusowej, która doprowadza do stanu zapalnego. Niekiedy zdarza się jednak, że ta dolegliwość jest efektem zupełnie innych schorzeń, najczęściej występując u osób, które borykają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej i wysoka gorączką.
Miażdżyca
Miażdżyca to choroba, która zwykle jest efektem niewłaściwego trybu życia. Niestety skutki jej obecności mogą być bardzo niebezpieczne dla serca. Dolegliwość ta przede wszystkim zwęża naczynia krwionośne, co występuje na skutek bardzo tłustej diety, czy też braku jakiegokolwiek ruchu. Zbyt wąskie naczynia nie są w stanie transportować odpowiedniej ilości krwi oraz drogocennego tlenu, który się w niej znajduje.