Cukrzyca- choroba, która nie tylko brzmi poważnie, ale i jest poważną dolegliwością. Obecnie, na podstawie najnowszych badań stwierdzono, że na świecie boryka się z nią już 285 milionów ludzi, a w samej Polsce blisko dwa i pół miliona, warto więc wiedzieć co to jest cukrzyca. Oznacza to, że co dziesięć sekund diagnozowanych jest kolejnych dwa przypadki zachorowań na tą chorobę. Co ważniejsze, w tym samym czasie jeden z diabetyków umiera. ONZ uznało, iż cukrzyca jest chorobą XXI wieku.
Warto jednak wiedzieć, że sama dolegliwość nie jest jednolita. Zalicza się bowiem do zespołu chorób metabolicznych, których podstawą jest zaburzenie działania trzustki. To organ wewnętrzny położony głęboko w brzuchu, niemalże przy samym kręgosłupie. Jego zadaniem jest wydzielanie insuliny, czyli specjalnego hormonu, odpowiedzialnego za regulację metabolizmu cukru. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi nie może być niższe niż 60 mg proc. i wyższe niż 140 mg proc. Każde nieprawidłowe działanie trzustki, prowadzi do braku kontroli nad właściwym stężeniem, a co za tym idzie wywołania cukrzycy.
Przyczyny cukrzycy
W życiu codziennym wyróżnia się dwa rodzaje tej dolegliwości. Pierwszy z nich to typ młodzieńczy, oznaczony cyfrą jeden, który to jest zależny od insuliny. Drugi, nazywany potocznie cukrzycą dorosłych (oznaczony cyfrą 2), nie jest zależny od insuliny. Młodzieńcza cukrzyca jest chorobą dziedziczną, dlatego też może do niej dojść na skutek skłonności genetycznych. Najczęściej ujawnia się na skutek przebytych infekcji wirusowych, czy też zetknięciu się osoby z grupą ryzyka z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, które niejako przyspieszają rozwój choroby.
Drugi rodzaj cukrzycy nie jest w żaden sposób uzależniony od produkcji insuliny i działania trzustki. Zwykle problem tkwi w zbyt niskiej masie ciała. W takich wypadkach to właśnie trzustka jest zmuszona do zwiększenia produkcji insuliny, a więc niejako wskoczenia na wyższy poziom, co także jest nie dobre dla tego organu wewnętrznego.
Wpływ leków na rozwój cukrzycy
Drugi typ choroby może się także rozwinąć na skutek długotrwałego leczenia niektórymi preparatami. Najczęściej mowa tu o lekach sterydowych, używanych w przypadkach astmy, alergii czy chorób reumatycznych. Niekiedy do takich preparatów zalicza się również te stosowane po zabiegach transplantacji narządów. Współcześni lekarze potwierdzają także wpływ antykoncepcji czy leków moczopędnych, na pojawianie się cukrzycy. Przyjmując zatem długotrwale jakieś preparaty medyczne, dobrze jest kontrolować swój stan zdrowia i regularnie poddawać się odpowiednim badaniom.
Mamy nadzieję, że wiesz już co to jest cukrzyca i pytanie to dłużej nie będzie Cię męczyć!