Stopa cukrzycowa jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, które dotyka ok. 10 procent diabetyków. Jeśli więc będąc chorym, odczuwamy mrowienie w stopach, nocne bóle, kłucia lub tez pieczenie- nie lekceważmy objawów i skontaktujmy się z odpowiednim specjalistą.
To powikłanie posiada różnorodne czynniki i powody. Naczynia krwionośne są mało elastyczne i cienkie, a wszystko za sprawą poziomu cukru, który zdecydowanie odbiega od normy. Skutkuje to niedokrwieniem i niedotlenieniem stóp. Stąd te wszystkie dolegliwości bólowe. Powoli uszkodzeniu ulegają również nerwy obwodowe, które odpowiedzialne są za miejscowe czucie. To również przez stopę cukrzycową dochodzi do martwicy i zakażenia.
Leczenie stopy cukrzycowej
Gdy dojdzie do pierwszych objawów, należy skutecznie unieruchomić nogę oraz zastopować dalszy rozwój infekcji, a sama tkanka, która uległa martwicy powinna zostać usunięta. Pacjent w takich wypadkach otrzymuje specjalne antybiotyki oraz leki, których celem jest przyśpieszenie gojenia ran. Niestety w przypadku stopy cukrzycowej ma to miejsce w długotrwałym i bardzo uciążliwym procesie.
Doskonałym sposobem na zapobiegawcze leczenie jest z pewnością krioterapia, stosowana w bardzo wielu ośrodkach klinicznych. Po wyjściu ze szpitala, pacjent borykający się ze stopą cukrzycową powinien bardzo dbać o higienę, w żaden sposób nie dopuszczać do jakiegokolwiek zabrudzenia chorej nogi. A przede wszystkim nie narażać jej na wysiłek. Te najgorsze wypadki, leczone są w sposób operacyjny, co wymaga jeszcze dłuższej rekonwalescencji. W drastycznych momentach, lekarze podejmują decyzję o amputacji stopy, a niekiedy także podudzia. Współczesne metody dopuszczają zastosowanie komórek macierzystych w profilaktycznym leczeniu.
Profilaktyka
Co można zrobić, aby nie dopuścić do tak przykrych sytuacji? Przede wszystkim przyjmować regularnie leki i stale kontrolować poziom cukru, czy też ciśnienie tętnicze. Aby poczuć lepszy komfort, dobrze jest zainwestować w dobre buty, zdecydowanie unikać chodzenia na bosaka i starać się nie urażać stóp. Po dokładnym myciu stóp dobrze jest osuszyć i nie smarować już kremem. A ewentualne podrażnienia dobrze jest dezynfekować. To na pozór niewielkie czynności, mogące mieć ogromny wpływ na dobre samopoczucie.