Cukrzyca typu 2 jest przypadkiem, który dotyczy blisko 90 procent wszystkich zachorowań na tę chorobę. Nieleczona, jest poważnym pretekstem do powstawania całej serii powikłań, średnio skracając życie o ok. 4 do 6 lat. Pomimo tego, że towarzyszy ona od zawsze, ostatnie lata pokazują, że zbiera coraz to większe żniwo.
Skąd się wzięła cukrzyca?
Już w czasach prehistorycznych, kiedy to człowiek głodował i dopiero podczas polowania na dzikie zwierzę mógł się najeść do syta, wytworzył się w ludzkim organizmie pewien gen insulinoodporności, pozwalającej na magazynowanie pewnych składników odżywczych w tkance tłuszczowej. To właśnie taki mechanizm miał warunkować późniejsze przetrwanie ludzkości.
Cukrzyca obecnie
Nasze warunki życiowe zdecydowanie różnią się od tych, sprzed kilku wieków. Obecnie dużo rzadziej, jako społeczeństwo, odczuwamy głód, stąd też nie mamy potrzeby magazynowania dodatkowej formy energii na czas przyszłego niedożywienia. Niestety genotyp wytworzony przed stuleciami pozostał i wciąż działa na niezmienionych zasadach. Dlatego też człowiek jest w stanie w krótkim czasie zgromadzić pokaźną tkankę tłuszczową. To także prowadzi do nadmiernie wytarzanej glukozy, której nasz organizm nie jest w stanie w odpowiedniej ilości spalić. W efekcie jej poziom niebezpiecznie rośnie, aż do momentu, kiedy pojawia się cukrzyca.
Otyłość a cukrzyca
Tej zależności chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. To bowiem jeden z najczęstszych czynników, warunkujących pojawienie się u ludzi cukrzycy typu drugiego. Najbardziej zagrożone są osoby z otyłością brzuszną, nazywane „jabłkami” (od kształtu sylwetki). Nadmierna ilość tłuszczu wewnątrz brzucha to nie tylko omawiana wyżej choroba, ale również wiele innych, jak np., nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej czy układu naczyniowo-sercowego.
Inne przyczyny cukrzycy typu 2
Najczęściej, na ten rodzaj choroby zapadają osoby kończące czterdziesty piąty rok życia, u których w najbliższej rodzinie wykryto przypadki cukrzycy. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko są oczywiście: nadciśnienie tętnicze, urodzenie dziecka o wadze ponad czterech kilogramów, zbyt niski poziom dobrego cholesterolu czy cukrzyca ciążowa.
Jedna odpowiedź
Leczenie cukrzycy typu 2 skupia sie na zmianie trybu zycia, zmniejszaniu innych czynnikow podwyzszajacych ryzyko zachorowania na choroby ukladu krazenia oraz utrzymywaniu prawidlowego stezenia glukozy we krwi