Jak podają najnowsze badania, na całym świecie, na cukrzycę choruje niemalże 400 tysięcy dzieci, a co gorsze, ich liczna wzrasta co roku o kolejnych 70 tysięcy. To dość duży problem terapeutyczny, bowiem dotyka nie tylko małych pacjentów, ale również ich całe rodziny.
Wszystkiemu winne geny
Najnowocześniejsze badania naukowe potwierdzają, że istnieje specjalny genotyp, odpowiedzialny za „gotowość” organizmu do rozwoju cukrzycy. Genu tego nie da się oszukać, choć można skutecznie bronić się przez tą chorobą. Osoby obciążone genetycznie powinny bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy i poddawać się ich sugestiom w najmniejszym stopniu. To pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania przez ich dzieci.
Cukrzyca typu 1 u dzieci
Niestety ten rodzaj chorobowy może się uaktywnić w każdym, możliwym momencie. Najczęściej, w większości przypadków choroba nadchodzi w okolicy dziesiątego roku życia, nie mniej należy pamiętać, czy cukrzyca może zaatakować także młodsze dzieci. Podstawowe objawy, mogące sugerować tą nieprzyjemną chorobę to zwiększone pragnienie i zdecydowanie większy apetyt. Co ważniejsze takie skłonności pojawiają się pomimo obniżonej masy ciała i bardzo częstym oddawaniu moczu. Innymi, niepokojącymi sygnałami mogą być także apatia, brak jakiejkolwiek chęci do zabaw czy nauki, osłabienie organizmu czy też stany zapalne zewnętrznych narządów płciowo-moczowych. Już którykolwiek z objawów powinien być alarmujący dla rodziców. Właśnie przez nie należy wykonać całą serię badań, jak zbadanie dziecku stężenia glukozy we krwi oraz moczu, a w przypadku podejrzenia choroby, odwiedzenie odpowiedniego specjalisty.
Cukrzyca typu 2 u dzieci
Drugi rodzaj cukrzycy, jest bardzo często błędnie diagnozowany i mylony z pierwszym typem. Choć do tej pory „dwójka” była kojarzona wyłącznie z osobami dorosłymi, powstająca i zwiększająca się wciąż nadwaga u dzieci sprawiła, iż coraz większy ich odsetek zapada na cukrzycę typu drugiego.
Ten rodzaj dolegliwości to jeden z poważniejszych problemów na całym świecie. Rokrocznie wzrasta liczba dzieci i młodzieży z nadwagą, nadciśnieniem czy też chorobami układu sercowego bądź krążeniowego, a to wszystko stanowi realne ryzyko dla pojawienia się cukrzycy. Zwykle choroba ta uaktywnia się w drugiej dekadzie życia czyli u nastolatków.
Zagrożenie życia
Niekiedy ponieważ objawy cukrzycy nie zawsze są jednoznaczne i widoczne, zdarza się, że sama choroba jest bagatelizowana przez tygodnie, miesiące a nawet lata. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić u dzieci do kwasicy ketonowej, charakteryzującej się nudnościami, bólami brzucha, wymiotami, jak również bólem w klatce piersiowej i brzucha. Zaawansowany stan to często śpiączka ketonowa, zagrażająca bezpośrednio życiu. Niekiedy brak objawów sprawia, że kwasica pojawia się np. w ciągu dwóch dni i atakuje ze zdwojoną siłą. Dlatego lepiej nie omijać lekarzy i w razie obaw o cokolwiek, szybko się z nimi kontaktować.