Mało kto wie, że chociaż stres może mieć negatywne skutki dla wszystkich, szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę muszą na niego uważać. Dlaczego?
Każdy organizm człowieka działa tak samo. W stresującej sytuacji przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonu ACTH, oddziałującego na korę nadnerczy. To z kolei jest początkiem produkcji kortyzolu, a więc hormonu stresu, jak również adrenaliny i noradrenaliny. To one działają na wątrobę, odpowiedzialną za glikogen w organizmie. Trzustka bowiem przekształca cukier złożony na prosty, dostarczając organizmowi energii do walki ze stresem.
Cukrzyca uniemożliwia walkę ze stresem
Jak wiadomo, cukrzycy posiadają trzustkę, której praca jest zaburzona, bowiem samodzielnie nie wytwarza ani insuliny, ani glukagonu. To prowadzi do niemożności przekształcenia cukru złożonego w prosty. W rezultacie cukrzyk, a raczej jego organizm ma możliwości bronić się przed stresem, co doskonale potrafią ludzie zdrowi. Więcej kortyzolu i adrenaliny we krwi równa się podwyższony poziom cukru, a więc niebezpieczeństwo dla każdego diabetyka. Co ciekawsze osoby chorujące na cukrzycę typu I często dostają hiperglikemii na skutek stresu fizycznego, a więc takiego związanego z jakimś poważnym urazem, czy też chorobą. Z kolei pacjenci leczący się na cukrzycę typu II najczęściej doświadczają podwyższonego poziomu cukry poprzez stres psychiczny – jak np. utrata ukochanej osoby, kłopoty finansowe i inne.
Jak radzić sobie ze stresem?
Najlepszym rozwiązaniem dla cukrzyków, którzy nie mogą poradzić sobie ze stresem, jest uczestnictwo w grupach wsparcia, dzięki którym można dowiedzieć się w jaki sposób właściwie rozładowywać towarzyszące napięcie czy też panować nad własnymi emocjami. Do metod relaksacyjnych zalicza się także ćwiczenia oddechowe i fizyczne, a także uczy pozytywnego myślenia.
Silny stres może wywołać cukrzycę?
Niektórzy specjaliści uważają, że cukrzyca typu I może pojawić się w wyniku przeżywania nadmiernego stresu, który trwa długo. Taką tezę potwierdzają kanadyjscy lekarze, sugerując, iż kobiety ze stresami w pracy częściej chorują na tę dolegliwość. Co ważniejsze, podwyższony poziom kortyzolu ( a więc hormonu stresu) może mieć wpływ na zwiększenie dostarczanych pokarmów, przez co zachorowanie na cukrzycę staje się jeszcze bardziej prawdopodobne.