Choć wiele osób wie o jego istnieniu, często nawet nie zdaje sobie sprawy, że rak szyjki macicy, jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem dotyczącym kobiet. Najczęściej zapadają na niego panie w wieku od 25 do 49 lat, co oznacza, że należy mieć się na baczności.
Czym jest rak szyjki macicy?
Jest typem nowotworu złośliwego, rozwijającego siew nabłonku szyjki bądź też kanale szyjki macicy. Najczęściej jest wywołany na skutek obecności wirusa zwanego HPV- a więc brodawczaka ludzkiego, stanowiącego jedną z najczęściej przenoszonych chorób drogą płciową. Choć nosicielem może być każdy z nas, zachorować na niego mogą wyłącznie kobiety. Niestety współczesne badania stwierdzają jednoznacznie, że rak szyjki macicy występuje w Polsce zdecydowanie częściej niż w innych krajach Europy. To blisko 3500 przypadków co roku. Zatrważający jest również fakt, że połowa z wymienionych wyżej zachorowań kończy się zgonem, nie z powodu braku możliwości wyleczenia, a zbyt późnego wykrycia. Warto więc pamiętać, że profilaktyczna cytologia pozwala na wczesne wykrycie i w większości sytuacji, również 100% wyleczenie.
Regularnie zgłaszaj się na badania cytologiczne
W Polsce badanie cytologiczne jest przeprowadzane na Narodowy Fundusz Zdrowia za darmo, raz na trzy lata. Mimo tego, jak podają statystyki blisko jedna trzecia wszystkich Polek, w życiu nie miała r0obionej cytologii. Dlatego też, coraz częściej w mediach słyszy się o różnego rodzaju kampaniach społecznych, mających uświadomić kobiety, że cytologia, choć bezbolesna, jest naprawdę ważnym badaniem w profilaktyce nowotworów kobiecych.
Podstawą to zgłoszenie się na badanie pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Z kolei jeśli rozpoczęłaś współżycie płciowe wcześniej, odwiedź lekarza tuz po pierwszym razie. Jeśli wynik pierwszej cytologii jest dobry, wówczas badanie to powinnaś odbywać średnio co trzy lata. Z kolei gdy w jego wyniku powstały jakieś nieprawidłowości, wówczas to od lekarza zależy częstotliwość wykonania następnego badania, choć zwykle wynosi ona rok. Pamiętaj, że co roku, z powodu nowotworu raka szyjki macicy umiera blisko 2000 kobiet! Co ważniejsze, nigdy nie masz pewności, że wszystko jest w porządku, gdyż większość stanów zapalnych i nowotworów przez dłuższy czas nie daje absolutnie żadnych objawów, a gdy już pojawiają się symptomy, zwykle okazuje się, że jest już za późno.