Nie kazda zmiana skórna oznacza czerniaka. Istnieje bowiem cały szereg chorób, które nie maja podłoża nowotworowego. Poniższy artykuł pozwala na rozróżnianie tej choroby od innych dolegliwości, należy jednak pamiętać, że żadna zmiana skórna nie powinna być lekceważona. W przypadku zauważenia niepokojących przebarwień, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, gdyż tylko odpowiednie badania, mogą potwierdzić, bądź wykluczyć konkretną diagnozę.
Rak BCC i SCC
Najtrudniejszym jest rozróżnienie czerniaka od innych, znanych i popularnych chorób skóry- raka podstawnokomórkowego (BBC) i kolczystokomórkowego (SCC). Pierwszy rodzaj rozwija się w najniższej warstwie naskórka i stosunkowo rzadko daje przerzuty do innych organów wewnętrznych. Z kolei drugi nowotwór (SCC) rozwija się w najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka, co powoduje, że wraz z czerniakiem staje się najgroźniejsza chorobą skórną na całym świecie. O ile czerniak przybiera barwy ciemne, często czarne, o tyle pozostałe nowotwory skóry charakteryzują się przebarwieniami o jaśniejszym kolorze- najczęściej czerwonym bądź różowym.
Łuszczyca, AZS, trądzik
Niekiedy czerniak mylony jest z łuszczycą skóry, która w pierwszym stadium może przybierać ciemne zmiany skórne. Warto więc wiedzieć, że w tym przypadku zmiany te są pokryte srebrną łuską. Mając do czynienia z łuszczycą, przebarwienia pojawiają się w postaci rozległych plam na dużych obszarach skórnych. Są dolegliwością, która najczęściej swędzi i piecze.
Z kolei Atopowe zapalenie skóry powstaje zwykle na tle alergicznym, a cechami charakterystycznymi staje się czerwona wysypka bądź złuszczanie naskórka wraz z nieprzyjemnym swędzeniem.
Tradycyjny trądzik to także popularna choroba skóry, występującą głównie w okresie dojrzewania. Ujawnia się różnorodnymi krostami na całym ciele, wypełnionych tłuszczem. Powstające zmiany maja charakter dojrzewający i wypryskowy, co oznacza, że po pewnym czasie same znikają.