Czerniak jest okropną chorobą, która zgarnia swoje żniwo w krajach na całym świecie. Co ważniejsze, w samej Polsce, co roku umiera na niego blisko tysiąc osób, a wzrost zachorowań wynosi obecnie 4 procent. Niestety, w naszym kraju śmiertelność z powodu czerniaka jest jedną z najwyższych na całym globie. Ta nieprzyjemna choroba skóry zabija po cichu, często nie dając szans wybranej ofierze.
Zbrodnia doskonała
Skąd nazwa cichego zabójcy? Czerniak, w przeciwieństwie do innych nowotworów często nie daje żadnych widocznych objawów. 70 procent wszystkich zachorowań ma miejsce w przypadku czerniaka szerzącego się powierzchownie, to obecnie najbardziej popularna odmiana, która lokalizowana jest nie tylko na skórze odsłoniętej, ale i osłoniętej – głowie, miejscach intymnych czy też w przypadku mężczyzn- na plecach. Najczęściej zdarza się, że pacjenci dowiadują się o chorobie w momencie kontroli innych dolegliwości- stanowiących przerzuty czerniaka. Pocieszającym może być jednak fakt, że odpowiednio kierowany, czerniak jest całkowicie wyleczalny. Jak w każdym przypadku liczy się tylko czas. Jeśli więc zauważamy na swoim ciele niepokojące przebarwienia skórne, nie należy zwlekać , tylko natychmiast udać się do lekarza na kontrolę. Właściwie każda najmniejsza plamka, o nierównym kształcie, asymetrii, ciemniejszym zabarwieniu- może być zmianą nowotworową. Należy ją niezwłocznie wyciąć, by przekonać się, czy przypadkiem nie zawierała w sobie komórek nowotworowych.
Limfa – narzędzie zbrodni
Nowotwór zwany czerniakiem należy do jednych z najbardziej podstępnych. Szerzy się bowiem nie tylko poprzez krew, ale również limfę. Jeśli zatem przebije się przez naskórek, może zaatakować najbliżej osadzony węzeł chłonny, a następnie w bardzo szybki sposób przemieścić się poprzez układ limfatyczny po całym organizmie.
Jak nie zachorować?
Choć zachorowań jest coraz więcej, należy pamiętać, że można się przed nimi skutecznie chronić. Mowa tu głównie o osobach, nadmiernie eksponujących się na słońcu, bądź też tymi, które są uwarunkowane genetycznie do posiadania raka skóry. Należy zatem badać się profilaktycznie, stosować zalecenia specjalistów i ostrożnie podchodzić do słońca.