Czerniak jest najgroźniejszym nowotworem skóry. Rozwija się z komórek barwnikowych, i choć najczęściej atakuje naskórek, zdarzają się przypadki, gdzie pojawia się także na błonach śluzowych jamy ustnej, przełyku, narządów płciowych czy gałkach ocznych.
Cechy morfologiczne czerniaka
Badanie histopatologiczne pozwala na rozpoznanie choroby w bardzo wczesnym stadium. W tym celu, należy jednak zgłosić się do lekarza, który pobierze wycinek zmienionego naskórka. Sam czerniak, z morfologicznego punktu widzenia jest zmianą barwnikową, wynoszącą powyżej 5 mm wielkości. Aby jednak mieć 100% pewności, że oglądane znamię jest czerniakiem, przebarwienie badane jest dodatkowo pod dermatoskopem.
Nie należy jednak popadać w panikę. Znamiona barwnikowe nie za każdym razem oznaczają nowotwór skóry, i jak podają badania, w 80% objawiają się nowym znamieniem. Warto jednak obserwować własne ciało i zgłaszać się do dermatologa z każdym, nowym i znaczącym przebarwieniem, wywołującym w nas uczucie niepewności.
Skąd się bierze czerniak?
Przyczyną- główną i podstawową czerniaka, jest oczywiście nadmierna ekspozycja na słońce. W okresie po wakacyjnym notuje się największą ilośc wykrywalności czerniaka, co wiąże się z niewielkim rozumieniem ostrzeżeń, wysyłanych przez dermatologów, dotyczących promieniowania ultrafioletowego. Dobrze mieć świadomość, że również opalanie w solarium może przyczynić się do powstawania nowych, groźnych przebarwień i znamion. 10 procent wszystkich zachorowań wiąże się z kwestiami dziedzicznymi. Osoby o bardzo jasnej karnacji, pieprzykach i piegach, czy rudych włosach, są zdecydowanie bardziej narażone na występowanie czerniaka.
Typy czerniaków
Ze względu na ich morfologię, wyróżnia się różne typu czerniaka. Najczęściej występującą odmianą jest te rozprzestrzeniająca się powierzchniowo. Zwykle obejmuje ona prawie 70 procent wszystkich zachorowań na tego rodzaju nowotwór. Istnieje również czerniak wywodzący się z tzn. Plamy soczewicowej, ale stanowi on od 5 do 20 procent znanych odnotowanych przypadków.
Najgorzej rokującą odmianą jest czerniak guzkowaty. Dodatkowo istnieją również odmiany lokalizowane na kończynach (te również wywodzą się z plam soczewicowatych), czerniaki bezbarwnikowe (nie dające właściwie żadnych objawów).
Warto wiedzieć, że choroba może być zlokalizowana zarówno na skórze odsłoniętej, jak i w niewidocznych na pozór dla nas miejscach ( tych najbardziej owłosionych jak skóra głowy, czy okolice miejsc intymnych).