Bardzo często słyszy się o ADHD, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym ono jest. To bardzo uciążliwe schorzenie, które do dzisiejszego dnia jest dla medycyny pewnego rodzaju zagadką.
Jak powstaje ADHD?
Ciężko stwierdzić, i wykryć pierwotne przyczyny schorzenia, dlatego współczesna medycyna wysuwa tylko kilka hipotez w tej dziedzinie. Niestety objawy ADHD nie muszą świadczyć o chorobie, gdyż spory odsetek badanych dzieci posiada niektóre symptomy, nie świadczące jednak o poważnych schorzeniu. Najczęściej podstawową przyczyną symptomów u takich dzieci są zwykle błędy rodzicielskie, w co wchodzi także molestowanie seksualne oraz maltretowanie w rodzinie. Jeszcze do niedawna uważano, że to właśnie te przyczyna są podstawą występowania ADHD, obecnie jednak teoria ta poległa.
Jeszcze jakiś czas temu, medycyna obwiniała o wszystko rodziców, co było łedem, gdyż tak naprawdę lekarze byli bezradni. Współcześnie można jednak swobodnie mówić już o licznych czynnikach, których obecność może wywołać wyżej opisywaną chorobę.
Do podstawowej i zarazem pierwszej grupy zaliczane są czynniki biologiczne, a więc takie, w których znajdują się zaburzenia genetyczne. Takie uszkodzenie polega na zaburzeniu równowagi pomiędzy układem noradrelinowym a dopaminowym, Oba układy pełnią bardzo istotną rolę w przewodnictwie nerwowym w układzie ośrodkowym. Dodatkowo, występowanie ADHD odnotowano także w przypadku młodzieży i dzieci , które miały różnorodne uszkodzenia układu nerwowego. Niestety, i warto o tym pamiętać, duży wpływ na powstawanie choroby ADHD ma także niedotlenienie płodu podczas porodu.
Dziedziczenie ADHD
Obecnie to właśnie genetyka jest uważana za przyczynę występowania schorzenia, jakim jest ADHD. Niestety na obecną chwile nie da się określić, która mutacja powoduje występowanie objawów u dzieci i młodzieży. Naukowcy podejrzewają, że wymieniona wyżej choroba jest bardzo skomplikowanym zespołem, który dziedziczony jest wielogenowo.