Chyba nie ma takiej osoby, która z pełną świadomością mogłaby powiedzieć, że w życiu nie doświadczyła stresowej sytuacji. Niekiedy odczuwamy go w najróżniejszych, czasem bardzo niespodziewanych sytuacjach. Nie jest on do końca zależny od nas, choć jak potwierdzają naukowcy istnieją pewne sposoby zapobiegania jego występowaniu. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, czym owy stres jest, czy jednak można to bardziej precyzyjnie zdefiniować?
Czym jest stres?
Najprościej można powiedzieć, że jest to cały szereg reakcji, które w zdecydowanym stopniu przyczyniają się do możliwości radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wszystko, co powoduje w nas uczucie niepokoju, lęku czy zdenerwowania, nazywana jest potocznie stresorem. Najczęściej wymaga on pewnej reakcji organizmu, można powiedzieć przygotowawczej, objawiającej się w najróżniejszy sposób. Czasem jest to zwykłe pobudzenie, innym razem atak paniki czy też agresji. Każdy z nas na co dzień spotyka się z masą stresorów. Można je nawet pogrupować na środowiskowe, psychologiczne czy społeczne. Stresor nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Niekiedy, w istotnych dla naszego życia sytuacjach, tych najbardziej pozytywnych (jak ślub, urodzenie dziecka czy też inne, podobne przypadki) stresor jest niezwykle potrzebny, bo choć wywołuje emocje, to są to pozytywne odczucia, które zwykle pamiętamy dość długo.
Dlaczego odczuwamy taką, a nie inną reakcję?
Stres jest potrzebny, o ile występuje sporadycznie. Długotrwałe zdenerwowanie i niepokój mogą prowadzić do spadku odporności, czy też powstania zaburzeń na tle psychicznym. Wszystko za sprawą bodźców, docierających do przysadki mózgowej, która to wydziela odpowiedni hormon, pobudzający pracę nadnerczy. Cały ten proces powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny i noradrenaliny, dających wiele charakterystycznych objawów. To przyśpieszone tętno i puls, wzrost ciśnienia krwi, szybszy oddech. Niestety pewnym reakcjom nie jesteśmy w stanie sprostać, ani ich zahamować, gdyż w dużej mierze wszystko jest zależne od ludzkiego organizmu.