Czym jest klasyczne złamanie? Według najlepszej definicji to przerwanie ciągłości kości na pewnym jej odcinku długości. Uszkodzenia te mogą powstawać w wielu różnych miejscach. Należy przy tym wiedzieć, że pewne urazy, zlokalizowane w konkretnych miejscach i o charakterystycznych objawach, mogą sugerować rozwój konkretnej choroby ogólnoustrojowej. Skąd więc biorą się złamania zwane patologicznymi? Jakie choroby zwiastują i gdzie najczęściej się pojawiają?
Złamania kompresyjne kręgów
To specyficzny uraz kręgosłupa, oparty na złamaniu osłabionych trzonów kręgowych, na skutek zwiększonego nacisku sąsiednich kręgów. Zwykle dolegliwość tą bardzo szybko się diagnozuje, gdyż po pierwsze jest powodem dużego bólu w obrębie kręgosłupa, a po drugie wynik badania rentgenowskiego stanowi bardzo charakterystyczny obraz.
Gdy pojawi się taki uraz, zwykle oznacza on cała serię badan diagnostycznych, mających potwierdzić albo wykluczyć obecność innych chorób ogólnoustrojowych- nowotworu albo osteoporozy. Najczęściej do schorzeń tych zalicza się szpiczaka mnogiego (nowotwór krwi), czy też przerzuty nowotworowe do kości ( z prostaty, płuc albo piersi). Niekiedy ten rodzaj złamania występuje również przy zapaleniu kości czy gruźlicy.
Złamania szyjki kości udowej
To najbardziej typowe złamanie, pojawiające się na skutek osteoporozy. Wszystko jest kwestią zbyt słabej gęstości i wytrzymałości kości, prowadzącej do znacznego jej osłabienia. Szyjka kości udowej jest jednym z najbardziej wrażliwych miejsc na tego rodzaju urazy. Pacjenci chorzy na osteoporozę często borykają się z problemami czynności stawu biodrowego, co kończy się odpowiednimi zabiegami chirurgicznymi.
Złamania kości promieniowej
Uraz ten jest charakterystyczny zarówno dla osteoporozy, jak i chorób neurologicznych, dającymi objawy bólu i zawrotów głowy, czy też problemów z poruszaniem się. Przy okazji serii upadków dochodzi do zaburzenia chodu.