Palenie papierosów, jest uzależniające, ale żeby było mało, działa na dwa sposoby. Przede wszystkim uzależnia psychicznie. O wiele bardziej szkodliwe, są jednak psychiczne zachowania, które powodują występowanie określonych bodźców, kojarzących się z uczuciem przyjemności.
Mechanizmy proste
Psychiczne uzależnienie opiera się na prostych mechanizmach. Są one nazywane potocznie rytuałem palenia, a więc zbiorem poszczególnych, powtarzanych codzienne czynności. Po jakimś czasie, palacz, jak i jego środowisko zaczyna odbierać je jako cos zupełnie normalnego, a wręcz obowiązkowego. Co ważniejsze, osoba uzależniona bardzo często nie ma wiadomości, że wykonuje pewne czynności automatycznie.
Nałogowiec działa zawsze tak samo- bierze papierosa, zapala go trzyma w dłoni a następnie rozmyśla o wielu istotnych, albo i błahych sprawach. Następnie zostaje strzepany popiół, wzięcie kolejnego wdechu, znów cała seria rozmyślań, aż do ukończenia i zgaszenia papierosa. Co ciekawsze, w wielu przypadkach uzależnienie sprawia, że pewne czynności wytwarzane są na zasadzie łuku odruchowego. Dowód na to jest bardzo prosty, mianowicie osoby rzucające palenie, bardzo często w pierwszych tygodniach nie wiedzą co zrobić ze swoimi rękoma.
Skutki uzależnienia psychicznego
Zwykle to właśnie uzależnienie psychiczne stanowi wstęp do tego właściwego, fizycznego. Niektórzy specjaliści jednak uważają, że ta pierwsza odmiana jest zdecydowanie groźniejsza dla organizmu. Bardzo często prowadzi bowiem do wielu zaburzeń psychicznych, depresji, niekiedy także samobójstwa.