Soczewki kontaktowe, są niezwykle przydatne i praktyczne, ale jednocześnie wymagają pewnych zabiegów i właściwej konserwacji. Tylko w takim przypadku pozwalają na swobodne i bezpieczne ich stosowanie. Jak więc należy się obchodzić z kontaktami, aby mieć pewność, że zagwarantują nam komfort?
Soczewki kontaktowe, żeby spełniały swoją funkcję i były bezpieczne dla naszych oczu, muszą być odpowiednio używane i w zalecany sposób konserwowane. Jakie więc są podstawowe zasady obchodzenia się z kontaktami?
Eksperci w dziedzinie stosowania tego rodzaju rozwiązań zgodnie twierdzą, że jeśli nie ma medycznych przeciwskazań do stosowania soczewek, a mimo wszystko pojawiają się jakieś niedogodności i problemy z nimi związane, to jest to spowodowane nieprawidłowym stosowaniem. Dlatego zanim zdecydujemy się na tą koncepcję, musimy wiedzieć, że do właściwej konserwacji należy pamiętać o:
Higienie
To podstawowa i najważniejsza rzecz, nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale również wytrzymałość samych kontaktów. Dlatego trzeba przed każdorazowym zakładaniem i zdejmowaniem pamiętać o bardzo dokładnym umyciu rąk. Ważne, aby przy takich czynnościach zrezygnować z kremów pielęgnacyjnych i balsamów.
Pielęgnacji
Poniżej prezentowanych jest kilka cennych wskazówek, pozwalających na zachowanie maksymalnej użyteczności i bezpieczeństwa w stosowaniu soczewek kontaktowych:
- Nie wolno stosować kontaktów po upływie ich terminu ważności.
- Każde przechowywanie soczewek powinno mieć miejsce w specjalnym pojemniku.
- Ważne, aby dokładnie oczyszczać pojemnik, po wyjęciu z nich kontaktów.
- Należy pamiętać specjalne pojemniki przynamniej raz na miesiąc.
- Należy stosować odpowiednie i specjalistyczne płyny do czyszczenia i dezynfekowania soczewek.
- Przy przechowywaniu kontaktów należy sprawdzać, czy dana soczewka jest cała zanurzona w płynie.
- Należy także pamiętać o wymianie płynu po każdorazowej wymianie soczewek.
- I przede wszystkim NIE DOTYKAĆ soczewek paznokciami.
Ostrożności
Każdorazowe zakładanie soczewek wymaga nie tylko wprawy, ale i niezwykłej uwagi, aby nie urazić kontaktów oraz uszkodzić delikatnego oka. Nie wolno więc zakładać kontaktów przeterminowanych i uszkodzonych. Warto także dokładnie oglądać soczewkę, by mieć pewność, że jest założona na właściwą stronę. Wprawy wymaga także założenie soczewki na centralną część gałki ocznej. Ważne ponadto, aby przy jakichkolwiek objawach bądź dolegliwościach wyjąć kontakty z oka i skonsultować objawy z odpowiednim lekarzem.