Doskonale zdaje sobie sprawę, że dziecko jest specyficznym pacjentem. Choć w większości przypadków, obowiązują dokładnie te same procedury co do konkretnych badań, niejednokrotnie zdarza się, że strach jest silniejszy i może wszystko zepsuć. Na szczęście badanie ogólne moczu jest procesem bezinwazyjnym, łatwym i bezbolesnym, dzięki czemu nasza pociecha nie musi się denerwować i martwić. Czy są inne, ważne informacje, które przydadzą się podczas tego rodzaju badania u dziecka?
Jak prawidłowo pobrać dziecku mocz?
Wszystko zależy od wieku pociechy. Jeśli jest to duże dziecko, można mu swobodnie wytłumaczyć cały mechanizm pobierania próbki, zwracając szczególna uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny. Gdy jest to jednak niemowlę, wówczas zwykłe pobranie moczu może stwarzać pewne problemy i komplikacje. W aptekach oraz specjalnych przychodniach dziecięcych dostępne są specjalistyczne woreczki do pobierania próbek moczu w przypadku bardzo małych dzieci. Decydując się na taki zakup, warto uwzględnić co najmniej dwie sztuki takiego produktu, gdyż pierwsza próba nie zawsze okazuje się skuteczna. Co warto wiedzieć w tym temacie? Przed przyklejeniem woreczka należy delikatnie przemyć okolice cewki moczowej wodą z mydłem. Następnie pamiętać, że produkt przykleja się dopiero rano. Oczywiście każdy woreczek dedykowany jest oddzielnie dla dziewczynek i dla chłopców, co wynika przede wszystkim z jego budowy.
W przypadku niemowlaka, który świadomie nie potrafi oddawać moczu, należy włożyć w pobranie moczu nieco wysiłku. W aptekach oraz przychodniach dla dzieci dostępne są specjalne woreczki do pobierania moczu u niemowlaków. Trzeba pamiętać o tym, że jednorazowa próba może okazać się nieskuteczna – należy więc zaopatrzyć się w co najmniej dwa specjalne woreczki. Dostępne są one w dwóch wersjach – dla chłopców i dla dziewczynek. Przed przyklejeniem woreczka zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, należy przemyć okolice ujścia cewki moczowej wacikiem nasączonym wodą i mydłem.
Jakie choroby diagnozuje się za pomocą badania ogólnego moczu u dziecka?
Przede wszystkim dzięki takiemu badaniu można odkryć czy tez ujawnić zakażenie układu moczowego. Gdy występują jakiekolwiek podejrzenia wobec takiej dolegliwości, lekarze zwykle zlecają dodatkowe i bardziej szczegółowe badanie w postaci posiewu moczu. Dodatkowo dzięki takiej diagnostyce możliwe jest odkrycie również zaburzeń hormonalnych czy też czynności wątroby. Właściwie w większości każdej choroby czy dolegliwości ogólne badanie moczu wydaje się podstawą.