Ból kości może świadczyć o rozwoju poważnych schorzeń, ale w przypadku wczesnej diagnostyki mogą one zostać z sukcesem wyleczone. Możemy jednak uniknąć wielu chorób jeśli stosunkowo wcześnie wprowadzimy odpowiednie zmiany w naszym życiu.
Czy ból kości zawsze zwiastuje chorobę?
Niektóre bóle kości mogą być powiązane z urazem mechanicznym. Jeżeli doznaliśmy takowego, bądź mocno się obtłukliśmy, ból kości nie jest wówczas niczym niepokojącym. Jeżeli natomiast odczuwamy ból bez żadnego, wyraźnego powodu, powinniśmy poważnie zastanowić się nad odwiedzeniem specjalisty. Tego typu objawy mogą zwiastować zmiany hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia, a nawet choroby nowotworowe. Właściwa diagnostyka jest możliwa po wykonaniu serii badań lekarskich, a także przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.
Pierwszym elementem procesu diagnostycznego jest określenie poziomu wapnia we krwi, ponieważ jego niedobór lub nadmiar mogą wywoływać bóle. W przypadku zaobserwowania dodatkowych objawów takich jak bezsenność, wypadanie włosów czy też stałe zmęczenie, można podejrzewać hiperkalcemię. Jeżeli natomiast pacjent zaobserwuje u siebie jeszcze spadek masy ciała czy nagłe skoki temperatury, powinien czym prędzej udać się do lekarza. Podobne objawy są bowiem charakterystyczne dla białaczki i nowotworów kostnych. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest RTG. Badanie wykazuje podstawowe zmiany w układzie kostnym i pozwala stwierdzić, czy pacjent jest przewlekle chory, czy też zmiany mają charakter zapalny.
Co sprzyja rozwojowi chorób kości?
O kości należy dbać już od najmłodszych lat. Jeżeli odpowiednio wcześnie zatroszczymy się o nie, to istnieje duża szansa, że także na starość będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Choroby kości są zazwyczaj wywołane złymi nawykami i przeciążeniami organizmu. Osoby otyłe są znacznie bardziej narażone na zwyrodnienia i choroby kostne aniżeli ludzie o normalnej budowie ciała. Przenoszenie ciężarów i obciążenia jednej strony ciała również jest bardzo niezdrowe i doprowadza do powstawania poważnych zaburzeń. Aby skutecznie ochronić się np. przed osteoporozą i odwapnieniem kości warto zażywać stałe dawki wapnia oraz substancji pochodnych. Znajdziemy je w suplementach diety przeznaczonych zarówno dla młodych, jak i nieco starszych osób. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać i trzymać się podstawowych norm w ich dawkowaniu.