Wbrew obiegowej opinii, nie istnieje wiele dróg zakażenia wirusem HIV. Nie ma zatem obawy, że zarazimy się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, poprzez dotykanie jej rzeczy czy też ugryzienie owada. Nasze wyobrażenia o chorobie są w dużej mierze mylne i stereotypowe.
Do grupy szczególnie podatnej na zakażenie wirusem HIV należą osoby młode, prowadzące rozwiązły tryb życia i często niepanujące nad swoimi zachowaniami oraz takie, które zażywające środki psychoaktywne. Substancje te powodują niekiedy amnezję wsteczną. W związku z czym, dana osoba może być nieświadoma, że odbyła kontakt seksualny podwyższonego ryzyka. Z przeprowadzanych badań można wywnioskować, że rozwiązłość seksualna jest to jeden z głównych powodów powiększającej się liczby zakażeń wirusem HIV.
Nie powinien dziwić zatem fakt, że duża liczba prostytutek również odznacza się statusem seropozytywnym. Niestety, popularne środki antykoncepcyjne w postaci prezerwatyw nie są w stanie uchronić w stu procentach klientów przed zakażeniem.
Dostęp do pomocy medycznej
W krajach trzeciego świata zainfekowanie organizmu wirusem HIV jest efektem nieprawidłowej higieny i stosowania niewysterylizowanego sprzętu medycznego. Osoby, które nie posiadają dostępu do podstawowej opieki medycznej, są pozostawione same sobie i zakażają innych. Warto również mieć świadomość, że ludzie zażywający ciężki narkotyki wstrzykiwanie dożylno również znajdują się w grupie ryzyka. Często bowiem jedna strzykawka służy wielu osobom.
Strzykawki, igły, sprzęt medyczny i dentystyczny oraz wszelkie przyrządy iniekcyjne, powinny być bardzo dokładnie sterylizowane. Obecnie większa część narzędzi używanych przez dentystów czy lekarzy jest dostępna w formie jednorazowej, co oznacza, że są one wyrzucane po każdym użyciu. Należy bowiem pamiętać, że poprzez niewysterylizowane narzędzia przenoszą się również inne, groźne choroby np. żółtaczka.
Zarażenie wirusem HIV przy porodzie
Chyba najbardziej kontrowersyjny przypadek przenoszenia wirusa HIV z matki na niemowlę. Najczęściej ma to miejsce w czasie porodu (70%), rzadziej w trakcie trwania ciąży oraz podczas karmienia piersią. Jeśli karmienie trwa powyżej 6 miesięcy ryzyko może wzrosnąć aż do 50%. Taką sytuację może zaobserwować w krajach afrykańskich. Ma to bowiem swoje uzasadnienie w kwestiach kulturowych, ekonomicznych i socjalnych. Warto mieć również świadomość, że istnieje kilka czynników, które mogą znacznie przyczynić się do zarażenia dziecka w czasie porodu. Zalicza się do nich przedłużający się czas porodu, przebicie pęcherza płodowego w celu przyspieszenia akcji porodowej oraz użycie dodatkowego sprzętu, np. kleszczy czy rozcięcie krocza.
Zarażenia można uniknąć poprzez stosowanie w trakcie trwania ciąży terapii antyretrowirusowej. Należy mieć również świadomość, że poród nie powinien trwać dłużej niż 4 godziny od odpłynięcia wód płodowych oraz odbędzie się bez nacięcia krocza. Również cesarskie cięcie znaczenie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV dziecka. Dodatkowo, przez 4 tygodnie po urodzeniu, noworodkowi powinno się podawać odpowiednie leki.