Pojawia się taki moment , kiedy trądzik staje się problemem nie tylko estetycznym ale i także zdrowotnym. W takiej sytuacji pacjent powinien skorzystać z dostępnych na rynku środków farmakologicznych , których działanie poprawi stan cery oraz zahamuje rozwój bakterii istniejących w otoczeniu.
Powstawanie trądziku
Trądzik powstaje na skutek działania bakterii na wydzielinę gruczołów łojowych skóry. Zakłada się, że bakterie te nie są groźne dla zdrowia, gdyż występują stale na powierzchni naszej zewnętrznej powłoki ciała. W trakcie nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły, gromadzą się jednak wokół nich i doprowadzają do rozwoju stanu zapalnego. Jest on widoczny w postaci wykwitu skórnego, popularnie zwanego pryszczem.
Antybiotyki miejscowe i ogólne
Do walki z trądzikiem można stosować dwa rodzaje antybiotyków. Mowa o:
-
Antybiotyki w formie miejscowej (jak maści lub kremy) działają na bakterie zgromadzone na powierzchni skóry, hamując ich rozwój. Tym samym nie doprowadzają do ich szkodliwej działalności na gruczoły łojowe.
-
Antybiotyki w formie ogólnej (najczęściej stosuje się w tym celu doksycyklinę) stosowane są wówczas, gdy zakażenie przybiera bardziej rozlaną formę. W tym przypadku leczenie miejscowe mogłoby się okazać nieskuteczne.
Preparaty witaminy A
Reinoidy są to pochodne witaminy A, które bardzo często znajdują zastosowanie w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Ich główne działanie polega na poprawie funkcji naskórka. Chodzi przede wszystkim o jego zdolności do regeneracji oraz szybszą „przemianę”, czyli zastępowanie starych i zrogowaciałych warstw nowymi.
W trądziku reinoidy są przydatne, jeśli chodzi o samą odbudowę naskórka, naruszonego przez toczące się procesy zapalne. Wpływają również pozytywnie na poprawę ukrwienia i przyspieszanie odnawiania się skóry. Mogą być stosowane miejscowo oraz ogólnie.
Leki hormonalne
Funkcja gruczołów łojowych może być regulowana przez hormony płciowe. Nadmiar testosteronu (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet) potęguje produkcję łoju, a w konsekwencji – wzmaga nasilenie zmian trądzikowych.
Dzięki stosowanym w trądziku lekom hormonalnym, wytwarzanie łoju przez gruczoły zostaje ograniczone do minimum. W konsekwencji bakterie nie gromadzą się już tak licznie wokół nich i nie wywołują stanu zapalnego, czyli nie tworzą nowych zmian trądzikowych.