Nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą układu krążenia, która dotyka aż 30 % całego społeczeństwa. Może przyczyniać się do zaburzeń rytmu serca oraz rozwoju innych schorzeń – udaru mózgu czy niewydolności krążenia.
Hipertensja rozwija się bardzo powoli i nie daje objawów widocznych gołym okiem. Do osób najbardziej narażonych na zachorowanie zalicza się nałogowych palaczy, ludzi otyłych oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, dlatego ważne jest jej odpowiednie leczenie, profilaktyka oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.
Jakie czynniki środowiskowe mają największy wpływ na nadciśnienie tętnicze?
Nadmierne spożywanie soli, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej sprzyjają rozwojowi nadciśnienia. Niebezpieczna może okazać się również zbyt tłusta dieta. Prowadzi ona zwykle do zmian miażdżycowych oraz otyłości. Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zapobiegania choroby – należy zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożycie soli ( lub całkiem wyeliminować ją z diety) oraz zacząć dbać o kondycję. Zaleca się również umiar związany ze spożywaniem produktów tłustych oraz takich, które zawierają mnóstwo cukrów.
Choroby sprzyjające problemom z nadciśnieniem
Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn nadciśnienia wtórnego jest zwężenie tętnicy nerkowej , związanej ze zmianami miażdżycowymi. Jest to bardzo popularny temat wśród lekarzy na całym świecie głównie z przyczyn starzenia się populacji oraz większą dostępność bezinwazyjnych metod leczenia. Na problemy związane z nadciśnieniem mogą wpłynąć również : choroby serca, tarczycy i zwężenie aorty.
Jak w porę wykryć problem?
Nieleczona choroba HA może spowodować poważne problemy ze zdrowiem. Ponieważ jej objawy są trudne do wykrycia, należy przeprowadzać okresowe badania lekarskie. Pozwolą one zidentyfikować problem oraz podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne i lecznicze. Dzięki kompleksowym badaniom można uniknąć poważnych powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym.
W jaki sposób sprawdzić, czy serce funkcjonuje poprawnie i problemy związane z nadciśnieniem tętniczym nie wpływają negatywnie na jego rytm ? Odpowiedzią na to pytanie są badania : EKG i ECHO serca oraz RTG klatki piersiowej. Dzięki nim można uzyskać wyniki , dotyczące kondycji naszego serca oraz sprawdzić czy działa prawidłowo. Badania takie można wykonać m.in. w ramach Programów Diagnostycznych, które są prowadzone przez Lux Med.