Wielu ludzi myśli, że hipoglikemia i hiperglikemia to dwa te same, wymienne zwroty. Tym czasem to przeciwstawne słowa, odnoszące się do cukrzycy i diabetyków. Co tak naprawdę oznaczają?
Hipoglikemia
Hipoglikemią nazywamy stan zdrowia, w którym poziom glukozy( a więc cukru) we krwi jest zdecydowanie niższy niż 55 mg/dl. Potocznie nazywa się to również stanem niedocukrzenia organizmu. Najczęściej występuje u diabetyków, którzy borykają się z cukrzycą pierwszego typu.
Do hipoglikemii może doprowadzić przyjęcie za dużej dawki insuliny, nadmierne spożycie alkoholu czy też przyjmowanie go bez jedzenia, albo też za długi odstęp czasu pomiędzy posiłkami. Niektóre leki mogą również doprowadzić do takiego stanu, głownie te, które zawierają salicylany bądź też chininę. Czym grozi hipoglikemia? Przede wszystkim może doprowadzić do utraty świadomości, znacznego uszkodzenia mózgu czy też śpiączki. W historii odnotowano również śmiertelne skutki hipoglikemii.
Co zwiastuje niebezpieczny dla zdrowia stan? Przede wszystkim niepokojącym objawem jest bełkotliwa mowa, podwójne widzenie, osłabienie reakcji, kołatanie serca czy też drżenie rąk. Wielu zdrowych ludzi, podczas takiego napadu myśli, że diabetyk jest po prostu nietrzeźwy. Aby unikać takich sytuacji, należy nosić przy sobie żel glukozowy, a w ostateczności coś słodkiego, ale zawierającego prawdziwy cukier, a nie sztuczne substancje słodzące. Każdy chory, zarówno w domu jak i w pracy powinien posiadać glukozę do wlewów, ewentualnie także specjalny glukagon w ampułkach do iniekcji.
Hiperglikemia
Hiperglikemia, jak może się spodziewać jest stanem przeciwstawnym do hipoglikemii i oznacza, że poziom glukozy jest zdecydowanie za wysoki. Norma u przeciętnego człowieka ( o którym mówią wszystkie statystyki) wynosi od 100 do 110 mg/dl na czczo, natomiast po posiłku nieznacznie się podnosi na 140-150 mg/dl. Z kolei u chorych diabetyków, po posiłku poziom cukru powinien być zdecydowanie niższy niż 140 mg/dl.
W przypadku hiperglikemii objawy nie są tak jednoznaczne i widoczne, jak podczas hipoglikemii. Mogą one równie dobrze nie wystąpić w ogóle. Warto zwrócić uwagę jednak na uczucie głody, nadmierne pragnienie, senność, długotrwałe zmęczenie, wolniejsze gojenie się ran czy też zbyt częste oddawanie moczu. Przyczyny hiperglikemii mogą być, podobnie jak w tym drugim przypadku, zupełnie inne. Najczęściej to niewłaściwa dieta, źle dobrane leki przeciwcukrzycowe czy też stany pooperacyjne, stres bądź inne, poważne schorzenia.
Aby zapobiec takim sytuacjom, każdy diabetyk powinien regularnie kontrolować poziom cukru, przy pomocy specjalnego glukonometru. Istotne są także właściwie zbilansowane posiłki, które nie mogą być zbyt tłuste, obfite i słodkie. Diabetycy, zresztą podobnie jak zdrowi ludzie powinni zjadać ok. 5 posiłków dziennie, a ostatni z nich nie powinien mieć miejsca później, niż o godzinie 19stej. Dużo pić wody mineralnej, rzadziej kawę. To receptura na dłuższe i lepsze zdrowie każdego diabetyka.