Jak podają najnowsze badania, przeciętny Polak w trakcie zimy przybiera na wadze ok 3 kilogramów. Zwykle każdy z nas usprawiedliwia się, że w zimnych miesiącach potrzebujemy większej dawki energii i kalorii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż organizm faktycznie sygnalizuje większe zapotrzebowanie na produkty wysoko kaloryczne, gdyby nie fakt, że w zimie nasza aktywność gwałtownie spada. Zwykle ogranicza się do czytania książek czy zalegania przed telewizorem. Jeśli więc do tego dodać zwiększony apetyt, osiągamy doskonała i skuteczną receptę na przybranie dodatkowych kilogramów. Poniżej zaprezentowanych zostało kilka rad, dzięki którym można jeść śmiało i nie tyć.
Jedz często, ale mało
To właśnie zimą, ludzie powinni jeszcze bardziej niż zwykle przestrzegać regularności posiłków. Najlepiej przyjmować ich pięć, każdy po 250-350 kcal. Ich obecność pozwala bowiem na utrzymanie równowagi cieplnej i pozbycie się zbędnego tłuszczu.
Sięgaj po kiszonki
Aby dieta była prawidłowa, musi opierać się na składnikach dobrze wpływających na naturalną florę bakteryjną. To ona ma ogromny wpływ na odporność całego organizm8u- stanowi bowiem naturalną barierę dla zarazków i wirusów. Mało jednak kto wie, że odpowiednie szczepy bakterii znajdują się nie tylko w jogurtach czy kefirach, ale również w kapuście kiszonej czy tez ogórkach. Dobrze jest również wzbogacić swoją dietę o odpowiednie probiotyki, pozwalające na właściwy rozwój dobrych bakterii.
Delektuj się ciepłymi posiłkami
Choć zima jest okresem leniwych, warto pamiętać, aby w tym szczególnym czasie skoncentrować się na jedzeniu ciepłych posiłków. Najlepsze oczywiście są zupy lekkostrawne, nie wpływające na wagę. Posiadają bowiem w sobie składniki odżywcze oraz rozgrzewają. Dobrze jest także pić herbatki owocowe i ziołowe. Przy braku witamin należy uzupełniać je naturalnymi sokami owocowo-warzywnymi. Są one źródłem witamin a dodatkowo poprawiają przemianę materii.
Korzystaj z mrożonych warzyw
Zimą dostęp do warzyw jest mocno ograniczony, dlatego dobrze jest posiłkować się produktami mrożonymi. Te, utrzymywane w niskiej temperaturze zachowują swoje wartości odżywcze i witaminy, niezbędne w zimowych miesiącach. Dzięki nim, właściwie w dowolnym momencie można przygotować lekkostrawne posiłki.
Pokochaj pikantne przyprawy
Papryka i chili pobudzają trawienie oraz powodują wzrost temperatury ciała. To z kolei, prowadzi do szybszego spalania kalorii, co jest przydatne, zwłaszcza w zimie.
Uzupełniaj niedobory witaminy C
Witamina C jest odpowiedzialna za wzmocnienie błon komórkowych, a także ochronę organizmu przed wirusami czy bakteriami. Dobrze jest zatem codziennie uzupełniać dietę owocami cytrusowymi, dodając natkę pietruszki czy czerwona paprykę.
Nie rezygnuj ze śniadania
To podstawowy i najważniejszy posiłek. Jego spożywanie pozwala na utrzymanie koncentracji i dobrego samopoczucia. Jak podają ostatnie badania, to właśnie dzięki śniadaniu można dostarczyć organizmowi niezbędnej energii na cały dzień.
Wzmacniaj się naturalnymi antybiotykami
Naturalne antybiotyki są szczególnie ważne w okresie wzmożonych przeziębień i chorób. Dlatego też warto pokochać cebulę i czosnek, wzmacniające organizm i posiadające właściwości antybakteryjne. Najlepiej spożywać je w postaci naturalnej, surowej, a nie przetworzonej. Odpowiednie właściwości antybiotyczne posiada także miód- ten prawdziwy, z wiejskiej pasieki.