Jak postępować z włosami, kiedy ich końce dwoją się i troją? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a większość z nich serwujemy sobie same- farbowanie, prostowanie, tapirowanie itp.. Łuska włosa zużywa się z czasem, jest to naturalny proces, który zachodzi pod wpływem działania szkodliwych czynników zewnętrznych i mechanicznych. Włosy do ramion i dłuższe bardziej narażone są na rozdwajanie ze względu na ciągły kontakt końcówek z odzieżą, związywanie, uplatanie, rzadsze podcinanie, trudności z rozczesywaniem itp.
Skuteczne sposoby pozbycia się się tego problemu postanowiłam ułożyć w subiektywny ranking:
- systematyczne podcinanie włosów (co najmniej! 2 razy w roku) nawet podczas ich zapuszczania. Długie, ale ze zmierzwionymi, matowymi końcami są średnią ozdobą.
- odpowiednia codzienna higiena i pielęgnacja włosów więcej tu http://www.zdrowomi.pl/zdrowie-uroda/piekno-od-stop-do-glow/621-jak-prawidlowo-myc-wlosy.html oraz tutaj http://www.zdrowomi.pl/zdrowie-uroda/wlosy-stylizacje/624-rzeczy-ktore-trwale-niszcza-wlosy.html
- używanie odżywki po każdym myciu! Dodatkowo raz w tygodniu maska odżywcza z keratyną nałożona na 30 minut pod ciepły kompres (folia spożywcza+ręcznik).
- korzystanie z sauny do włosów , w salonie fryzjerskim.
- Uwielbiam i cenię za dobre rezultaty, domowe sposoby takie jak podgrzana np. w mikrofali oliwa z oliwek lub naturalny olej kokosowy lub rycynowy (ewentualnie ich mieszanka) nałożona na suche włosy (przed myciem) z pominięciem nasady głowy na około 30 minut pod ciepły kompres, po tym czasie dokładne 2-3 krotne umycie włosów szamponem i użycie standardowej odżywki. Fajnie sprawdza się również stara, poczciwa maseczka z żółtka jaja kurzego z łyżką oliwy z oliwek i soku z cytryny, tą z kolei rozprowadzamy na mokre, umyte włosy, trzymamy 30 minut pod kompresem, następnie myjemy szamponem+odżywka.
Poniżej kolejne, sprawdzone przez nas, naturalne, domowe przepisy na poprawę stanu łuski włosów.
Wosk do włosów
- 2,5 g masła kakaowego
- 0,5 g wosku pszczelego
- 1,5 g oleju rycynowego
- 1 g masła karité (shea)
- 1 kropla olejku eterycznego z drzewka różanego lub innego
Wszystko trzeba roztopić (mikrofala lub łaźnia wodna) ale nie można przegrzać bo zabije się wartości odżywcze – optymalnie 40-50 stopni C, wymieszać i przelać do pojemniczka. Nakładać przed myciem na suche włosy na 30 min. pod kompres, po czym starannie umyć szamponem + odżywka.
Balsam do pielęgnacji końcówek włosów
- 10 g oleju rycynowego
- 10 g oleju z krokosza
- 10 g tłuszczu kokosowego
- 5 g masła karité (shea)
- 5 g wosku pszczelego
- 5 kropli olejku eterycznego melisowego lub innego
Wszystko trzeba roztopić (mikrofala lub łaźnia wodna) ale nie można przegrzać bo zabije się wartości odżywcze – optymalnie 40-50 stopni C, wymieszać i przelać do pojemniczka. Nakładać przed myciem na suche włosy na 30 min. pod kompres po czym starannie umyć szamponem + odżywka.
Płyn do pielęgnacji suchych końcówek włosów
- 10 ml oleju jojoba
- 5 ml oleju z zarodków pszenicy
- 5 ml oleju rycynowego
- 2 ml pantenolu
- kilka kropli witaminy H
- 20 ml wody
Wszystko wymieszać i przelać do butelki z rozpylaczem. Wstrząsać przed użyciem i spryskać mokre, umyte włosy.
Najlepsze rezultaty, przy stosowaniu domowych odżywek i olejków, osiąga się, jeśli możemy pozwolić sobie na nałożenie ich na włosy wieczorem i pozostawienie na całą noc, po czym ranne, dokładne mycie jak zawsze.
Rozdwojone końcówki nie są niestety problemem, który znika po zastosowaniu cudownego specyfiku. Kuracje pomagają tylko doraźnie – sprawiają, że włosy są wygładzone i nawilżone, jednak trwałe uszkodzenia nadal mogą być widoczne. Dlatego jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się naprawdę zniszczonych końcówek jest ich profesjonalne obcięcie ostrymi nożyczkami. Sposób, w jaki fryzjer zajmuje się naszą czupryną, ma zresztą duży wpływ na jej kondycję – na przykład po obcięciu niektórych rodzajów włosów nożyczkami z „ząbkami” (degażówki) , włókna nieładnie się rozwarstwiają. Dlatego ważne są umiejętności, wiedza i doświadczenie osoby, której powierzamy pod opiekę nasze włosy.