Największym problemem osób notorycznie się odchudzających jest brak widocznych efektów, w postaci utraty wagi. Stereotypowe myślenie sprawia, że pojawiają się pytania w stylu: ” Nic nie jem, więc dlaczego nie chudnę?”. O odpowiedź pokusiło się kilku specjalistów z dziedziny prawidłowego żywienia.
Zanim do nich przejdziemy chciałbym jednak zachęcić Cię do zapoznania się z programem Clean 9, który może pomóc Ci w rozpoczęciu rozsądnego odchudzania.
„To, czy odżywiamy się właściwie, ocenić możemy na podstawie własnej masy ciała. Ilość pożywienia musi być bowiem dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli ważymy za dużo, oznacza to, że jemy zbyt wiele w stosunku do potrzeb organizmu. Aby schudnąć, trzeba więc zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów i ograniczyć ich kaloryczność.” – wyjaśnia lekarz z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Nie jest to jednak normą, bowiem w wielu przypadkach osoby z nadwagą stosują źle dobrane diety bądź za bardzo rygorystyczne głodówki. W ten sposób jednak, zamiast osiągać sukces, jeszcze bardziej pogrążają własny organizm. Prawidłowa dieta bowiem, musi opierać się na wszystkich składnikach, takich jak: witaminy, białka, tłuszcze, węglowodany i minerały- tyle, że w zmniejszonych ilościach.
Warto również pamiętać, iż odchudzanie jest procesem długofalowym, polegającym w dużej mierze na drastycznej zmianie codziennego stylu życia. Elementem kluczowym jest z pewnością odpowiednia aktywność fizyczna, poprawiająca samopoczucie, kondycję, a także umożliwiająca redukcję wagi.
Czasem, problemy z wagą biorą się z obecności pewnych chorób bądź przyjmowanych leków. Wówczas warto jest zgłosić się do odpowiedniego lekarza i znaleźć przyczynę problemu.
Wielu trenerów fitness podkreśla, że winą należy również obarczyć obniżony metabolizm. Nagłe ograniczenie przyjmowanych kalorii może powiem spowolnić przemianę materii. Dla organizmu, mała ilość pożywienia jest sygnałem na włączenie trybu oszczędnego, gdzie jakakolwiek nadwyżka kaloryczna, odkładana jest w postaci dodatkowego tłuszczu. W takiej sytuacji ratunkiem jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety z regularną aktywnością fizyczną. Same ćwiczenia jednak nie wystarczą do osiągnięcia spektakularnych efektów. Należy zatem zadbać o regularność posiłków, aby ludzki organizm mógł czerpać z dostarczanych substancji budulec na mięśnie, czy ich regenerację.
Jak wyjaśnia dietetyk żywienia z Centrum medycznego w Warszawie: „Ciało człowieka składa się z mięśni, wody i tłuszczu. Od proporcji między tkanką mięśniową a tłuszczową zależy podstawowa przemiana materii. Im więcej komórek mięśniowych, tym więcej „pieców energetycznych”, które potrzebują energii i pobierają ją z dostarczanego pożywienia lub z rezerw tłuszczowych.” To właśnie osoby uprawiające sporty cechuje wysoki metabolizm. Z kolei wszyscy „kanapowce” mają niską przemianę materii, a więc i duży kłopot ze spalaniem nadwyżki kalorii.
Podczas odchudzania znaczącą rolę odgrywa dieta. Dzięki specjalnym badaniom, można poznać skład własnego ciała i oszacować dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To z kolei umożliwia stworzenie odpowiedniego jadłospisu.
Dlatego też należy zadbać o własne zdrowie, wkładając w to pewną dawkę wysiłku i czerpiąc z ważnych informacji, wskazywanych przez specjalistów.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.