Kosówka właściwa, kosodrzewina, zwana inaczej sosną górską.
Powszechnym miejscem występowania w Polsce kosodrzewiny jest obszar regla górnego w Tatrach, Sudetach, na babiej Górze i na górze Pilsko . kosodrzewina bywa także nazywana skarłowaciałą sosną, gdyż nie osiąga wysokości większej niż trzy i pół metra, a jej konary tylko delikatnie wznoszą się do góry- częściej jednak płożą się po podłożu tworząc gęste i zbite krzewy.
Kora kosodrzewiny ma kolor jasno szary i nie łuszczy się tak jak to bywa u pozostałych gatunków sosny. Krótkie i grube igły wyrastają po dwie z pędu i układają się one naokoło pędów, tworząc gęste i zbite obwody. Maja barwę jasnozieloną i z reguły długość od trzech do dziesięciu nawet centymetrów. Kosodrzewina jest jednopłciowa, a kwiaty w postaci szyszek, są rozdzielnopłciowe- osobno występują kwiaty męskie i żeńskie.
Pylenie następuje w okresie od maja do lipca, a wymiana igieł na drzewie występuje średnio co cztery do sześciu lat. Porasta zbocza skalne, jałowe urwiska oraz skalne grzędy. W Polsce kosodrzewina podlega ścisłej ochronie prawnej.