Jak powszechnie wiadomo, cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która może się pojawić w organizmie na skutek wielu przyczyn. Na podstawie statystyk wyliczono, że w 2030 roku liczba zachorowań na tę chorobę wyniesie blisko 360 milionów. Niestety pomimo aż tak wielu pacjentów, wciąż nie ma jednoznacznych i 100% skutecznych leków, które ułatwiłyby codzienne życie diabetyków.
Predyspozycje
Na występowanie tej dolegliwości mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Powinowactwo genowe jest jednak wymieniane zdecydowanie najczęściej, w przypadkach cukrzycy pierwszego i drugiego typu. Ryzyko wystąpienia choroby w rodzinie zwiększa się wraz z liczbą chorujących na nią członków rodziny. Największe prawdopodobieństwo zachorowania mają bliźniaki jednojajowe, co daje niemalże 100% pewności, gdy jedno z nich jest chore.
Dodatkowo, jeśli mowa o cukrzycy typu pierwszego, dochodzą do tego także inne czynniki środowiskowe, do których przede wszystkim zaliczyć można infekcje wirusowe. Wielu specjalistów z tej dziedziny uważa, że dodatkowym impulsem do pojawienia się choroby w organizmie może być stosowanie niektórych leków i substancji chemicznych, jak również stres generowany przez najbliższe otoczenie.
Wśród jeszcze innych przyczyn wymienić można młody wiek, przeważnie ludzie zapadający na cukrzycę mają poniżej 30 lat. Zjawisko to wiąże się zdecydowanie z aktywnością trzustki. W przypadku drugiego typu cukrzycy, problemy maja także osoby otyłe, dlatego w pierwszym jej stadium, proponuje się restrykcyjną dietę.
Cukrzyca ciężarnych
Zaburzenia związane z nieprawidłową wartością cukru we krwi mogą przydarzyć się także kobietom w ciąży. Do głównych czynników w tym zakresie zalicza się wielorództwo czy zaawansowany wiek matki. Nie bez znaczenia pozostaje także nadciśnienie tętnicze czy też występowanie tego rodzaju choroby w rodzinie.