Stożek rogówki jest wciąż dość mało znaną chorobą rogówki, o której istnieniu wiele osób w ogóle nie wie. Skutkiem tej dolegliwości jest zaburzenie wzroku, nadwrażliwość na światło, podwójne bądź niewyraźne widzenie. Czy soczewki kontaktowe mogą pomóc w jej leczeniu?
Nie bagatelizuj choroby
Choroby tej nie wolno lekceważyć, bowiem nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, prowadzących bezpośrednio do kłopotów ze wzrokiem. To właśnie ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną przeszczepów rogówek. Co ważniejsze co dziesiąta osoba ze stożkiem rogówki ma ograniczoną wydajność w pracy.
Cechy charakterystyczne dla stożka rogówki
-
Przede wszystkim choroba ta nie jest zapaleniem.
-
Objawia się ścieńczeniem rogówki, co ma miejsce w jej centralnej części.
-
Jest dolegliwością nieprzewidywalną.
-
Jej skutkiem jest bez wątpienia krzywizna oraz wypiętrzenie rogówki.
-
Najczęściej występuje między 20 a 30 rokiem życia, choć może się pojawiać także w późniejszym etapie.
-
Badania potwierdzają, że zachorowalność na tą dolegliwość wynosi 1 do 1000 osób, bez względu na ich wykształcenie, wiek czy też płeć.
-
Niestety choroba dotyczy jednej rogówki, choć po jakimś czasie przenosi się także na drugie oko.
Soczewki kontaktowe w leczeniu stożka rogówki
Choć dla wielu jest to dziwne, stosowanie soczewek kontaktowych w przypadku tej choroby ma ściśle zastosowanie terapeutyczne. Pozwalają one bowiem na poprawienie ostrości i samego widzenia. To najlepszy i najbardziej oczekiwany rezultat, który można osiągnąć dzięki medycynie. Pozwala on bowiem powrócić do normalnego życia, a więc również do aktywności zawodowej. Używanie soczewek zmniejsza ponadto ryzyko konieczności przeszczepu rogówki. A co ważniejsze, takie rozwiązanie zapobiega spłaszczania stożka.
Dopasowanie soczewki do stożka rogówki
Obecnie spotyka się z dwoma rodzajami stożków rogówki. Pierwsze z nich to owalne, zwisające, a drugie bardziej okrągłe i nazywane są sutkowymi. W przypadku tego drugiego schorzenia łatwiej się dopasować właściwą soczewkę, co w momencie obecności stożka owalnego jest bardziej skomplikowanego. Złe dopasowanie soczewek prowadzi do opuchlizny, a nierzadko blizn.
Nieskuteczność terapii soczewkami
Niekiedy zdarzają się jednak przypadki, w których leczenie soczewkami, pomimo, iż najskuteczniejsze, wydaje się niemożliwe. Dzieje się tak gdy:
-
Pojawia się nietolerancja soczewek kontaktowych przez organizm.
-
Nie ma możliwości dopasowania właściwego rodzaju soczewek do kształtu stożka.
-
Obecne są zbyt duże stożki.
-
Lub gdy samo wypiętrzenie jest tak bardzo znaczne, że grozi przebiciem rogówki.
Gdy zastosowanie terapii soczewkami jest niemożliwe, jedynym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki.