Jedną z mniej omawianych, ale skutecznych form walki z zaparciami jest lewatywa. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć jej stosowanie, jak i rezultaty. Bez względu na wszystko należy pamiętać, że jest to rozwiązanie ostateczne i doraźne, co oznacza, że nie może być stosowane regularnie. Wszystko przez to, że lewatywa rozleniwia układ pokarmowy, przez co odzwyczaja organizm od naturalnej defekacji. Aby uniknąć zatwardzenia lepiej więc postawić na błonnik pokarmowy, wprowadzić odpowiednia dawkę ruchu i lepszą dietę. Jak podają lekarze, najczęstszym powodem zatwardzeń jest błędna dieta, a więc nasze nawyki żywieniowe. Stosując odpowiednią dietę, ruch i redukując poziom stresu można więc zapobiec problemom związanym z układem pokarmowym. Czym jednak jest lewatywa? To najprościej rzecz ujmując wlanie ciepłego płynu do jelita grubego przez odbyt, przy pomocy specjalnego wlewnika, albo klasycznej gruszki.
Szybka ulga
Lewatywę stosuje się także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi, porodem czy też wszelkiego rodzaju badaniami endoskopowymi (jak np. kolonoskopia). Nie oznacza to jednak, że wciąż nie trwaja o nią spory na tle medycznym. Zwolennicy twardo obstają przy zdaniu, że płukanie jelita jest doskonałym rozwiązaniem eliminującym zaparcia, ale także ogólnie oczyszczającym organizm z metabolicznych toksyn.
Płukanie jelita grubego z pewnością przywraca mu normalny stan funkcjonowania, w którym nasz kał może swobodnie przesuwać się w kierunku odbytu.
Komu i w jakich przypadkach zaleca się lewatywę?
Przy krótkotrwałych zatwardzeniach jako środek doraźny,
Podczas poważnych zachorowań, nie wliczając w to stanów gorączkowych, które wykluczają takie rozwiązanie,
Osobom borykającym się z hemoroidami
Ludziom cierpiącym na przepuklinę
Niektórym dzieciom.
Przeciwwskazania
Niestety należy sobie zdać sprawę, że zabieg jakim jest lewatywa nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Taki proces jest niemożliwy do przeprowadzenia w przypadku zapalenia jelit, guzów w odbytnicy, krwawienia z układu pokarmowego czy wszelkiego rodzaju uchyłków jelit. Lewatywa jest także nie wskazana u kobiet w ciąży, bowiem może wywołać skurcze porodowe. Tutaj z pomocą przyjdą Wam inne sposoby na oczyszczenie jelita, które znajdziecie pod tym linkiem.
W domu albo w gabinecie
Jak zapewne wiadomo wszystkim, lewatywa może być wykonywana samodzielnie w domowym zaciszu. Wymaga to jednak od człowieka pewnego przełamania samego siebie oraz wprawy. Najważniejsza rzeczą jest staranne przygotowanie roztworu. Jelito jest bowiem wyczulone na wszystkie jony, które mogą wystąpić przy niewłaściwym przygotowaniu płynów.
Aby bezpiecznie przygotować lewatywę w domu, dobrze jest pamiętać o kilku, kluczowych zasadach:
Dobraniu właściwie płynu, im go mniej, tym zdecydowanie lepiej.
Dobrze jest wybrać właściwą metodę, najlepszym do samodzielnej aplikacji jest wlewnik o małej pojemności.
Należy ponadto sprawdzić stopień nawilżenia wlewki, jeszcze przed wprowadzeniem jej do odbytu.
Alternatywą jest skorzystanie z usług lekarza bądź pielęgniarki. Gdy odprowadzamy składki, można to zrobić na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ostateczność
I najważniejsze! Nigdy nie przesadzajmy z lewatywą. Niektórzy bowiem uważają, że taki zabieg wyniszcza naturalna florę bakteryjną organizmu. Ponadto należy pamiętać, aby nigdy nie łączyć jej ze środkami przeczyszczającymi.