Mak o białych płatkach.
Mak alpejski jest kolejną byliną występującą na terenie Polski wyłącznie w rejonie Tatr. Podobnie jak i inne byliny tatrzańskie podlega ścisłej ochronie. Mak alpejski należy do rodziny makowatych. Łodyżki maja od dziesięciu do dwudziestu centymetrów wysokości. Na ich szczycie znajdują się kielichy kwiatowe o białych płatkach.
Płatki osadzone i przytwierdzone są do żółtawego wnętrza. Wewnątrz szypułki występuje żółty słupek i liczne pręciki. Roślina tworzy skupienia darni, a liście są wyłącznie różyczkowe i pierzasto osadzone na łodydze. Pąki kwiatowe zwisają na łodydze, a gdy kwiaty rozkwitają prostują się. Mak alpejski wytwarza owoc zwany makówką- znajdują się w niej małe, drobne, kuliste nasionka, które wiatr rozsiewa po zboczach górskich. Kwiaty kwitną od lipca do sierpnia, a system korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty i poprzez wiązanie korzeniami podłoża, zapobiega erozji gleby.
Można go z powodzeniem uprawiać w ogródkach domowych i nadaje się idealnie na skalniki. Niestety pojedyncze osobniki żyją tylko około dwóch, trzech lat.