Każdy z nas w swoim codziennym życiu odczuwa stres. Nie jest on jednak zawsze zły, ponieważ przy umiejętnej jego kontroli, potrafi bardzo pozytywnie i motywująco wpłynąć na człowieka. Niestety, aby móc poradzić sobie z jego objawami, musimy zdawać sobie sprawę z tego, który rodzaj stresu jest właściwy, a jakiego powinno się definitywnie unikać. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy zlokalizujemy prawdziwe źródło naszego zdenerwowania i lęków.
Choroby, stan zdrowia
Podstawową grupą czynników, wywołujących stres, są bez wątpienia problemy zdrowotne. To właśnie osoby, na co dzień borykające się z przewlekłymi bądź długotrwałymi dolegliwościami narażone są na olbrzymi wysiłek organizmu, walczącego o zachowanie zdrowia. Wówczas to, jakby równolegle, pojawia się stres fizyczny. Często, co jest zupełnie normalne, takie osoby są po prostu zestresowane przebieg choroby bądź samą jej obecnością, co także nie jest korzystne dla zainfekowanego organizmu. Niestety w takich sytuacjach, podwyższony poziom kortyzolu może jedynie zaszkodzić bardziej.
Zmiany w życiu
Pojawienie się stresu często wiąże się z poważnymi zmianami w życiu. Każdy z nas jest jednak inny, w związku z czym sytuacje mogą znacznie różnić się od siebie. Jedyną wspólną ich cechą jest fakt, że są dla nas bardzo ważne. Czasem jest to wstąpienie w związek małżeński, innym razem zmiana pracy, narodziny potomna czy też trudne egzaminy w szkole. Niestety życie układa się przewrotnie i wśród takich czynników, pojawiają się również te mniej przyjemne, jak śmierć ukochanej osoby, czy ciężka choroba.
Praca
U niektórych lekarzy, zupełnie odrębną grupą czynników wywołujących stres, jest ta związana z pracą. Wszystko przez to, że stanowi ona nieodłączny element ludzkiego życia, często również spędzamy w niej większość dnia. Nie ma zatem żadnego zdziwienia, iż to właśnie praca znajduje się na drugim miejscu pod względem najbardziej niebezpiecznych stresorów dotyczących społeczeństwa. Sytuacje są najróżniejsze: podejmowanie nowej pracy, jej zmiana, awans czy utrata stanowiska, natłok obowiązków, lubiany bądź nielubiany pracodawca i wiele, wiele innych.
Otoczenie
Może się wydawać, że to, co nas otacza nie ma wpływu na nasze nerwy. Nic bardziej mylnego, bowiem najnowsze badania potwierdzają, iż to właśnie najbliższe otoczenie może stać się bardzo sinym stresorem. Zalicza się do niego zarówno hałas, jak i zatłoczenie czy chociażby zanieczyszczenie powietrza.
Innymi czynnikami wpływającymi negatywnie na nasze emocje i odczucia są z pewnością izolacja od ludzi, nieustanna samotność, czy tłumienie emocji wewnątrz nas. Dlatego należy starać się przebywać wśród przychylnych nam ludzi, aby eliminować szkodliwe czynniki zewnętrzne.