Choroba nowotworowa to wyjątkowo trudne doświadczenie. Oprócz walki z osłabieniem i innymi dolegliwościami bezpośrednio związanymi z nowotworem pacjenci zmagają się często z uciążliwym skutkiem ubocznym leczenia – niedożywieniem. Brak apetytu i utrata wagi wpływają negatywnie na stan organizmu. Dowiedz się, dlaczego niedożywienie jest takie groźne i jak można mu zapobiegać.
Niedożywienie podczas choroby – dlaczego jest takie groźne?
Walka z nowotworem to wymagający i bardzo trudny proces. Bardzo istotny jest ogólny stan organizmu, a właściwe odżywienie jest jednym z głównych warunków utrzymania ciała w formie umożliwiającej skuteczny powrót do zdrowia. Niedożywienie wpływa znacząco na układ immunologiczny. Sprawia, że organizm jest podatniejszy na infekcje, co może utrudnić leczenie. Z powodu braku ważnych dla zdrowia składników odżywczych organizm gorzej znosi chemioterapię i radioterapię, co obniża skuteczność leczenia i wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta. Znacznie trudniejsza jest wówczas rekonwalescencja, trudniej goją się rany po operacjach i wydłuża się czas powrotu do zdrowia. Nie bez znaczenia jest oczywiście również ogólne nastawienie leczonej osoby. Gdy pacjent czuje się słaby i zmęczony, ma mniej energii i chęci do wykonywania codziennych czynności.
Jak walczyć z niedożywieniem?
Istnieją sposoby na walkę z niedożywieniem podczas walki z nowotworem. Kluczowa jest konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w temacie. Opracowanie indywidualnego planu żywieniowego, dostosowanego do konkretnych potrzeb i preferencji smakowych, pomaga dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Choroba nowotworowa bardzo obciąża organizm, dlatego warto wiedzieć, jakich dokładnie składników może wtedy szczególnie brakować. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł: „Osłabienie organizmu – które witaminy i minerały szczególnie warto wtedy dostarczać?”.
Niestety, nie zawsze pacjenci mają apetyt i mimo najszczerszych chęci nie są w stanie zmusić się do jedzenia zalecanych posiłków. Co wtedy robić? W tym trudnym okresie pomocne są specjalistyczne preparaty żywieniowe, takie jak Supportan DRINK. Dzięki nim łatwiej jest dostarczyć energii, niezbędnych witamin i minerałów oraz innych składników niezbędnych do utrzymania prawidłowej wagi i regeneracji organizmu. O tego typu preparatach dowiesz się więcej na zywieniemaznaczenie.pl. Warto pamiętać, że choroba nowotworowa powoduje niekiedy depresję i zaburzenia lękowe, związane z nieustannym stresem. Stany te również wpływają negatywnie na apetyt. Jak sobie z tym radzić? Rozmowa z psychologiem bardzo pomaga poradzić sobie z emocjami i odzyskać motywację do jedzenia i szerzej – do życia.
Właściwe odżywienie i wsparcie psychiczne kluczem do odzyskania zdrowia
Choroba nowotworowa to nie tylko fizyczne wyczerpanie, ale również ogromny stres. Strach przed śmiercią, niepewność dotycząca przyszłości swojej i rodziny, a także ciągłe zmęczenie i osłabienie związane z chorobą i leczeniem mogą dodatkowo pogarszać apetyt. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do żywienia. Oprócz konsultacji z lekarzami i dietetykami pamiętaj też o wsparciu rodziny, przyjaciół i osób doświadczających podobnych problemów zdrowotnych. Ich obecność i zrozumienie mogą być niezwykle ważne w tym trudnym czasie. Walka z chorobą to nie tylko leczenie, ale też dbanie o siebie. Dzięki temu szanse na odzyskanie zdrowia rosną.
To jest żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i należy stosować ją pod nadzorem lekarza.
Materiał promocyjny.