Szybka utrata wagi, niekontrolowane pragnienie czy też zbyt częste oddawanie moczu, może stanowić sygnał do pojawienia się pierwszych objawów cukrzycy. Niektóre z nich mogą być nieszkodliwe, inne mogą skutecznie utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie, jak również prowadzić do stopniowej alienacji, czy niemożności wykonywania pewnych czynności. Zwykle pierwsze symptomy są bagatelizowane, bowiem człowiek nigdy nie przypuszcza, iż to właśnie on mógłby być chory na cukrzycę. Najczęściej można się jednak zorientować, że coś jest nie tak, jeśli pojawia się częste (także w nocy) oddawanie moczu czy też zwiększone pragnienie, którego nie zaspokaja picie nawet 3 litrów płynów dziennie.
Najczęściej jednak, tego rodzaju objawy przypisywane są wielu różnym czynnikom i powodom. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wysoka temperatura, zbyt duża ilość soli w potrawach czy suche powietrze. Gdy pojawiają się jeszcze dalsze objawy, wówczas konieczna jest konsultacja lekarska.
Pierwsze dolegliwości
Do innych, najczęstszych dolegliwości zaliczyć można także :
- świąd całego ciała, a u kobiet szczególnie świąt pochwy
- zwiększony apetyt
- zaburzenia widzenia
- nocne skurcze łydek
- nudności i wymioty
- bóle głowy
- częste zapalenia błon śluzowych jamy brzusznej, pochwy lub członka
- drętwienie i mrowienie rąk i stóp
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet
- zaburzenia wzwodu u mężczyzn
- trudna do opanowania senność w ciągu dnia
Świąd ciała
Cukrzyca jest zwykle dobrze zakamuflowaną chorobą. Bardzo często zdarza się jednak, że jednym z pierwszych objawów są także kłopoty skórne. Należą do nich zwiększoną podatność na zranienia, nawracające grzybice czy też nadmierna suchość naskórka bądź łuszczyca. Najczęściej jednak objawy te występują u pacjentów, którzy nie mają jeszcze ustabilizowanego poziomu cukru we krwi.
Osłabienie i pocenie się
Zimne poty, oraz ogólne osłabienie organizmu także może sygnalizować problemy z poziomem cukru we krwi. Występują one głównie przy nagłym spadku wartości glukozy. Czasem objawom tym towarzyszy także zwiększone tętno, a nawet nudności.
Zaburzenie widzenia
Jeśli jednego dnia okulary nam odpowiadają, a następnego już nie są tak dobre, oznacza to, że cukrzyca postępuje. Zamazane i nieostre obrazy są jedną z przyczyn wahań powstających w stężeniu krwi. Dopóki poprzez lekarza i odpowiednią kurację nie ustabilizuje się poziom glukozy, nie ma sensu zmieniać okularów.
Objawy stanu zagrożenia
Nie wolno lekceważyć dolegliwości jaką jest cukrzyca, bowiem może ona stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Gdy poziom cukru zwiększy się w niebezpieczny i nagły sposób, może dojść do śpiączki cukrzycowej. W takim przypadku pacjent powinien być automatycznie przewieziony do odpowiedniego szpitala. Kiedy występuje stan zagrożenia?
Kiedy pojawiają się objawy takie, jak:
- przyspieszenie i pogłębienie oddechu
- nieprzyjemny zapach z ust przypominający woń zmywacza do paznokci
- nadmierne wysuszenie skóry i błon śluzowych
- bóle brzucha
- zaburzenia przytomności do utraty przytomności włącznie