Chłoniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z białych krwinek i rozwijający się w układzie limfatycznym. Jego objawy nie są niestety charakterystyczne, przez co zdarza się, że mylony jest ze zwykłym przeziębieniem i, w rezultacie, wykrywany dopiero po pewnym czasie. Jakie są objawy chłoniaka i czym jest chłoniak Hodgkina?
Chłoniaki dzielą się na dwie główne grupy – chłoniaki ziarnicze nazywane ziarnicą złośliwą i chłoniaki nieziarnicze. Do ziarnicy złośliwej zaliczany jest m.in. chłoniak Hodgkina. Odmiana ta – choć jeszcze dekadę temu uznawana była za nieuleczalną – dzisiaj, dzięki wczesnemu rozpoznaniu – wyleczalna jest u 90 proc. chorych! Wśród chłoniaków nieziarniczych możemy wyróżnić zarówno odmiany agresywne, jak i chłoniaki o powolnym, nieraz wieloletnim przebiegu – do takich należy m.in. przewlekła białaczka limfatyczna.
Jak powstają chłoniaki i kto może na nie zachorować?
Limfocyty pełnią ważną rolę w tworzeniu i działaniu układu odpornościowego człowieka. Chłoniak pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zmiany limfocytu w komórkę nowotworową. Komórki te ulegają niekontrolowanemu namnażaniu i przenoszą się do innych narządów. Zazwyczaj są to limfocyty B lub T. Więcej na temat chłoniaków dowiesz się na https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.
Chłoniak to trzeci pod względem częstości występowania nowotwór wieku dziecięcego i szósty u osób dorosłych. Może na niego zachorować jednak każdy. Zapadają na niego zarówno osoby młodsze, jak i w podeszłym wieku. Obecnie zachorowania na ten nowotwór stanowią ok. 6 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe.
Chłoniak objawy
Objawy chłoniaków nie są charakterystyczne. Mogą początkowo wskazywać na przeziębienie lub grypę i w związku z tym być przez chorego bagatelizowane.
Wśród objawów są bowiem m.in. gorączka lub stan podgorączkowy, nocna potliwość, zmęczenie i ogólne osłabienie, a także kaszel – nieraz połączony z dusznościami, niedrożność nosa i utrata wagi. Chorzy często też skarżą się na uporczywe swędzenie skóry. Można też zaobserwować u nich powiększenie węzłów chłonnych, np. szyjnych, pachwinowych lub pachowych.
Bardziej specyficznymi objawami, związanymi z obecnością mas nowotworowych, mogą być dolegliwości związane z nacieczeniem narządów przez chłoniaka. Mogą to być np. bóle brzucha będące wynikiem powiększenia śledziony lub żółtaczka spowodowana zajęciem przez chorobę wątroby. W pewnym stadium choroby u pacjenta można również zaobserwować niedokrwistość.
Objawów tych nie należy lekceważyć. Jeśli pomimo leczenia nie ustępują, warto udać się do lekarza, który zleci badania pozwalające wykluczyć lub wstępnie zdiagnozować chorobę.