Depresja jest często mylona z krótkotrwałymi spadkami „formy”, dobrego humoru czy samopoczucia. W jaki sposób więc można odróżnić normalne i naturalne wahania od poważnej choroby psychicznej?
Każdy przypadek depresji jest inny i może wynikać z najróżniejszych czynników. Im więcej z nich jest spójnych i występuje jednocześnie, tym większe prawdopodobieństwo, iż dana osoba posiada tą przykrą chorobę. Poniżej zaprezentowane zostały najczęściej występujące objawy związane z depresją:
- Brak nadziei i poczucie bezradności- chorzy na depresje bardzo często nie widzą szans na poprawienie swojego samopoczucia. W ich rozumowaniu wszystko traci sens i jest beznadziejne.
- Zatracenie umiejętności radości i satysfakcji. Często owocuje to również utratą zainteresowania codziennymi sprawami i czynnościami.
- Ciągłe zmiany masy ciała i apetytu.
- Bezsenność bądź problemy z nadmierną sennością.
- Rozdrażnienie i niczym nieuzasadniona złość.
- Spadek energii, osłabienie fizyczne, notoryczne zmęczenie.
- Obniżone bądź zerowe poczucie własnej wartości.
- Brawura- a więc skłonności do bardzo ryzykownych zachowań.
- Skupianie całej uwagi na własnych problemach.
- Różnorodne bóle i dolegliwości, które nie posiadają przyczyn medycznych.
Jeśli więc ktoś, w Twoim najbliższym otoczeniu wykazuje kilka spośród wyżej wymienionych zachowań, uniemożliwiających mu właściwe funkcjonowanie, dobrze będzie, jeśli namówisz go na wizytę u specjalisty.