Niestety w większości przypadków cholesterol jest cichym zabójcą, który atakuje bardzo podstępnie i z całkowitego zaskoczenia. Warto zatem mieć świadomość, jakie symptomy mogą wzbudzić nasz niepokój. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Warto więc regularnie wykonywać sobie profilaktyczne badania, gdyż jak w większości przypadków, wcześnie wykryta dolegliwość, jest łatwiejsza do leczenia.
Czujesz się dobrze? To nie oznacza, że nie jesteś zagrożony!
Nawet Twoje dobre samopoczucie nie musi oznaczać, że jesteś całkowicie zdrowy. Dobrze więc, jeśli będziesz badał poziom cholesterolu, głównie wtedy, gdy przynajmniej przy jednym punkcie, wymówisz słowo „tak”:
- Ktoś z Twoich krewnych, miał problemy z za wysokim poziomem cholesterolu we krwi,
- Jesteś osobą, prowadzącą siedzący tryb życia,
- Palisz papierosy,
- Jesteś w podeszłym wieku,
- Masz nadmiar kilogramów,
- Nie dbasz o swoją dietę, bardzo niezdrowo się odżywiając.
Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu
Należy pamiętać, że właściwa profilaktyka jest niezbędna. Wysoki poziom cholesterolu we krwi objawia się dopiero wtedy, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. A wówczas, jak wiadomo, leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jednym z podstawowych objawów są notoryczne bóle w klatce piersiowej, które spowodowane są zmniejszeniem średnicy tętnic wieńcowych. U chorych pojawiają się również zawroty głowy, żółte plamki na skórze bądź wokół oczu, czy silny niepokój.
Jak sprawdzić, czy mam problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu?
Obecnie, jedynym rozwiązaniem pozwalającym na sprawdzenie, czy posiadamy problem z cholesterolem, są odpowiednie badania lekarskie. Osoby, które ukończyły 20 rok życia powinny spotykać się na takiej profilaktyce raz na pięć lat. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, wizyty te mogą się z czasem nasilać.