Udar mózgu to błyskawicznie rozwijające się zaburzenia. Dotyczy ono przede wszystkim funkcji mózgu. Wywołują je uszkodzenia naczyniowe. Szybkie zdiagnozowanie udaru znacznie podwyższa szanse powrotu chorego do pełnej sprawności.
W przypadku podejrzenia udaru mózgu niezwykle ważne jest podjęcie działania i wezwanie pogotowia ratunkowego. Warto w związku z tym wiedzieć, jakie są główne objawy udarowe i jak powinno wyglądać właściwe postępowanie w przypadku podejrzenia udaru.
Objawy ogniskowe udaru niedokrwiennego
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy poszkodowana osoba rzeczywiście doznała udaru mózgu, należy wykonać cztery krótkie testy:
· poprosić chorego o powtórzenie krótkiego zdania;
· poprosić o podniesienie rąk;
· poprosić o uśmiechnięcie się;
· poprosić o wykonanie dowolnej komendy.
Głównym objawem udaru mózgu jest bowiem drętwota wybranych partii mięśni – przede wszystkim mięśni twarzy i mięśni kończyn. Chory może mieć również problemy z mówieniem, bądź też przypomnieniem sobie najprostszych rzeczy. Chwilowa amnezja jest bardzo typowa i skutkuje w przyszłości obniżeniem zdolności przyswajania nowych informacji. Osoba z udarem z trudnością będzie czytała, pisała, czy też wykonywała najprostsze, codzienne czynności.
Innymi słowy, jeżeli zaobserwujemy u poszkodowanego typową nieporadność i brak koordynacji ruchowej, musimy wziąć pod uwagę udar mózgu. Należy mieć świadomość, że to tylko część objawów. Do pozostałych zalicza się: napady padaczkowe, chwilową utratę świadomości, majaczenie czy też zaburzenia widzenia. Spectrum objawów jest zatem niezwykle szerokie, dlatego też należy być bardzo ostrożnym podczas wydawania osądów. Udar niedokrwienny występuje znacznie częściej niźli krwotoczny – stanowi więcej niż 4/5 wszystkich przypadków zachorowań.
Objawy udaru krwotocznego
Udar krwotoczny jest spowodowany wylewem krwi z pękniętego naczynia. Krew niszczy utkanie mózgu, dlatego też objawy udaru są tak gwałtowne i następują praktycznie od razu. Chory odczuwa zazwyczaj bardzo silny ból głowy, który nie mija nawet po podaniu leków. Bardzo często dochodzą do tego nudności, wymioty i zawroty głowy. Osoba taka może odczuwać również uderzenia gorąca i nie jest w stanie stać na własnych nogach. W ciągu kilkunastu minut zaczyna słabnąć i tracić przytomność. Brak odpowiedniej interwencji lekarskiej może skutkować wejściem w śpiączkę, a nawet śmiercią. Po krótkim czasie chory doznaje połowicznego porażenia, które objawia się opadaniem kącika ust, bądź też drętwotą kończyn.
Niektóre udary mózgu mają bardzo łagodny przebieg, co powoduje, że osoba poszkodowana nie do końca zdaje sobie sprawę ze swojego stanu. Ryzyko ponownego udaru mózgu jest bardzo wysokie i może skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.