To nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. Opryszczka wargowa, chociaż sama w sobie nie jest groźna, może nawet prowadzić do powstawania blizn i zakażeń innych części ciała. Szacuje się, że około 80% ludności świata jest nosicielami wirusa opryszczki, czyli HSV1 (Herpes simplex virus 1). „Zimno” pojawia się często w najmniej oczekiwanych momentach – nie tylko przy obniżonej odporności, ale również jako reakcja na stres czy menstruację u kobiet. Jak można sobie z nim skutecznie radzić?
Objawy opryszczki wargowej
Pierwszymi objawami opryszczki wargowej jest swędzenie i pieczenie skóry w okolicach ust. Następnie na wardze pojawia się mała grudka z zaczerwienieniem, a kolejnym etapem jest wysiew bolesnych pęcherzyków, które są wypełnione płynem surowiczym. Po około tygodniu pęcherzyki zaczynają pękać i na ich miejscu pojawiają się bolesne nadżerki, które po kilku dniach zaczynają się goić. Zmiany pojawiają się nie tylko na ustach, ale również możliwa jest opryszczka na brodzie czy w okolicy dziurek nosa.
Osoba, u której pojawia się opryszczka, powinna pamiętać o tym, aby nie dotykać pękających pęcherzyków, ponieważ w ich płynie surowiczym obecne są wirusy – można wtedy przenieść je do oczu czy na narządy płciowe – regularne mycie rąk jest bardzo ważne. Nie jest wskazane całowanie innych osób, ponieważ szansa zarażenia na tym etapie jest najwyższa. Również należy uważać na etapie gojenia się ranek, ponieważ ich rozdrapywanie może doprowadzić do zakażenia, a tym samym czas leczenia wydłuża się, a ponadto mogą pojawić się blizny.
Opryszczka – leczenie
Jeżeli również dotknęła cię opryszczka, leczenie powinno być podjęte jak najszybciej. W tym celu poleca się przede wszystkim stosowanie miejscowych preparatów przeciwwirusowych, na przykład zawierających acyklowir, pencyklowir lub dokozanol.
Niestety, nie ma leków, które są w stanie całkowicie wyeliminować wirus HSV1 odpowiedzialny za opryszczkę, dlatego też osoby nim zakażone powinny zawsze mieć w swojej domowej apteczce odpowiednie leki przeznaczone do leczenia miejscowego.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.