Dzięki tak prostemu badaniu, jak badanie podstawowe moczu, każdy człowiek ma możliwość sprawdzenia swojego organizmu pod kątem funkcjonowania nerek. Poza samą oceną właściwości fizycznych, specjalne laboratorium bada również skład chemiczny moczu. Jakie czynniki są oceniane w takiej diagnostyce, i co są w stanie powiedzieć o pacjencie?
Właściwości fizyczne moczu
Czym są właściwości fizyczne? To przede wszystkim przejrzystość, barwa, zapach oraz ciężar właściwy moczu. Niestety pobierając niewielką próbkę, nie da się ocenić jego obojętność- takie badanie wykonuje się bowiem w przypadku dobowej zbiórki moczu.
- Podstawowym kolorem moczu jest słomkowożółta barwa. Jeśli ma on więc ciemniejszy bądź jaśniejszy kolor, wówczas może to świadczyć o obecności jakiejś chorobie wątroby bądź dróg żółciowych.
- Właściwie pobrany mocz do badania ma przejrzystą barwę. Jeśli próbka nie odznacza się taką charakterystyczną cechą, wyniki mogą sugerować brak elementów nabłonkowych, śluzu, tłuszczu bądź zbyt dużej ilości bakterii. Niekiedy zdarza się to na skutek zbyt późnego przekazania próbki do laboratorium.
- Jeśli ciężar moczu się zmienia, może to sugerować o jakiejś nieprawidłowości związanej z nerkami, odwodnieniu organizmu czy też rozwoju cukrzycy.
- Normą jest także charakterystyczny i typowy zapach. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, co on przypomina, więc nie ma sensu tego opisywać. Jeśli więc także w tej kwestii pojawia się jakieś odstępstwo, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia układu moczowego.
Właściwości chemiczne
Zwracając uwagę na właściwości chemiczne, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę pH moczu. Dodatkowo istotne są substancje takie jak białko, ciała ketonowe, azotyny, glukoza czy też urobilinogen. Niestety podstawowe badanie moczu nie da informacji odnoszących się do ich ilości, może jednak poinformować lekarza o obecności niektórych z tych substancji. Wówczas zwykle zaleca się dobową zbiórkę moczu dającą zdecydowanie więcej odpowiedzi.
- Jeśli w moczu pojawia się białko, może to sugerować cały szereg różnorodnych chorób, rozpoczynając od patologii układu moczowego, do schorzeń metabolicznych, czy nieprawidłowości związanych z układem krwiotwórczym i krwionośnym.
- Jeśli w moczu odnaleźć można cukier, wówczas można mieć pewność, że występuje on również we krwi. Kolejnym krokiem jest więc dokładna diagnostyka w kierunku cukrzycy. Analogiczne kroki podejmowane są w przypadku obecności ciał ketonowych.
- Jeśli w naszym moczu znajdują się azotyny, świadczy to o obecności zakażenia bakteryjnego układu moczowego. Wtedy zwykle lekarz decyduje o wykonaniu posiewu moczu.