Choć temat ten już był wielokrotnie „wałkowany”, warto do niego wracać. Bowiem rzucanie palenia jest procesem złożonym i niezwykle skomplikowanym. Niekiedy oznacza to również drastyczną zmianę codziennych nawyków, nie tylko żywieniowych, jak i codziennych obowiązków i działań. Niestety wiele osób nie wytrzymuje i rezygnuje na samym starcie.
Środki farmakologiczne
Nie od dziś wiadomo, że doskonałym rozwiązaniem jest nikotynowa terapia zastępcza. Obecnie stanowi jedną z najpopularniejszych metod walki z nałogiem. Dodatkowo zyskuje swoja popularność dzięki społecznym kampaniom medialnym i informacji społeczeństwa w innych mediach. Niestety mało kto wie, że istnieją pewne środki, które wspomagają rzucenie palenia. Niestety w przypadku terapii lekowej wymagana jest konsultacja lekarska i w żadnym wypadku nie należy stosować takich preparatów samodzielnie.
Pomysłem może być lek o nazwie Tabex, który jest preparatem ziołowym. Zawiera w sobie cytozę, wykazującą w organizmie podobne działanie do nikotyny. Istnieje jeszcze Zyban, stanowiący jeden z najstarszych leków działających na uzależnienie od tytoniu. Jego działanie z kolei opiera się na ingerencji w ośrodkowy układ nerwowy, co pozwala niwelować objawy zespołu odstawienia. Jest także preparat o nazwie Tobacoff, a jego działanie jest zdecydowanie inne od tych, zaprezentowanych powyżej. Jego podstawowym celem jest odrzucenie nałogowca od palenia. Zmienia smak i zapach papierosów, przez co są one nieprzyjemne nawet dla osoby palącej.
Skuteczność leków antynikotynowych
Żaden lek nie może być skuteczny, jeśli nie ma chęci i woli walki. Mówi się jednak, że prezentowane powyżej rozwiązania wykazują dość dużą skuteczność.