W przypadku cukrzycy często zdarzają się powikłania, nawet u osób, które regularnie przyjmują leki oraz dbają o siebie w możliwie najlepszy sposób. Najważniejszą czynnością u diabetyków, jest przede wszystkim dbałość o utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Gdy leczenie jest mało skuteczne bądź w jakikolwiek sposób zaburzone, może dochodzić do licznych powikłań.
Niektóre z nich pojawiają się tuż na początku, inne z kolei oddalone są w czasie i mogą pojawić się po wielu, długich latach. Są to przede wszystkim mikroangiopatia oraz makroangiopatia. Niekiedy zdarzają się również problemy chorobowe skóry bądź też powikłania z układem kostno-stawowym.
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia dotyka prawie większość osób z cukrzycą typu pierwszego i niewiele mniej, bo raptem 80 procent cukrzyków grupy drugiej. To jedno z najczęstszych powikłań, charakteryzujące się uszkodzeniem siatkówki oka. Stopniowo, na skutek zbyt wysokiego poziomu cukru pojawia się uszkodzenie niewielkich naczynek krwionośnych. Efektem tego jest zdecydowanie gorsze widzenie, które z czasem jeszcze się pogłębia. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do najpoważniejszego powikłania, jakim jest ślepota.
Nefropatia cukrzycowa
Obecność hiperglikemii powoduje problemy z pracą nerek. Najczęściej poprzez zwiększanie przepływu krwi przez kłębuszki nerkowe, dochodzi do ich uszkodzenia i zapalenia. Najgroźniejszym zaburzeniem funkcjonowania tych narządów wewnętrznych jest nefropatia cukrzycowa, polegająca na uszkodzeniu kłębuszków, stanowiących podstawę filtrowania krwi i pozbywania się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Niestety upośledzenie to prowadzi do stopniowej niewydolności nerek, która wymaga przeszczepu albo odpowiednich dializ.
Neuropatia
Neuropatia, czyli inaczej poważne uszkodzenie nerwów obwodowych, najczęściej objawia się zaburzeniami czucia, skurczami w łydkach czy też nocnymi bólami nóg. Poważniejsza odmiana to cukrzycowa neuropatia autonomicznego układu nerwowego, posiadająca zdecydowanie więcej objawów, takich jak: nieprawidłowa, nierówna praca serca, nadmierne pocenie się, impotencja, biegunki czy też zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi.
Choroba niedokrwienna serca i choroba naczyniowa mózgu
Kolejnym groźnym skutkiem powikłań jest niedoczynność serca, prowadząca w wielu przypadkach do zawału mięśnia sercowego, niekiedy również do zgonu. Aby zapobiegać tak dramatycznym sytuacjom dobrze jest prowadzić aktywny,. Zdrowy tryb życia, nie dopuszczać do pojawiania się zbędnych kilogramów, regularnie przeprowadzać pomiar ciśnienia tętniczego czy też stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. Należy tu zwrócić uwagę, aby wychodząc z ciepłego pomieszczenia unikać sytuacje, gdy od razu znajduje się na bardzo niskiej temperaturze. Może to bowiem doprowadzić do natychmiastowego skurczu naczyń krwionośnych, trudności w oddychaniu i towarzyszącym im bólu klatki piersiowej.