Choć anemia rozpoczyna się bardzo niewinnie, jej nieleczenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zatem mieć świadomość, co tak naprawdę grozi nam, jeśli nie podejdziemy poważne do tematu.
Możliwe powikłania
Współcześnie medycyna rozróżnia kilka typów anemii. Każdy z nich jest charakterystyczny, posiada określone objawy, występujące w zależności od przyczyn, które ją wywołują. Istnieją jednak pewne dolegliwości dla wszystkich rodzajów niedokrwistości, i są to między innymi: duszności, omdlenia, palpitacje serca czy też nadmierne zmęczenie. Do tego, dochodzić mogą także zawroty i bóle głowy, utrata apetytu czy regularny szum w uszach.
Na szczęście większość przypadków powstałych na skutek niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12 można swobodnie wyleczyć, więc i powikłania w takich przypadkach są niezwykle rzadkie. Oczywiście zdarzają się w niemalże każdej grupie przypadki wyjątkowe, trudne, powiązane z rozmaitymi powikłaniami, wpływającymi przede wszystkim na płuca i serce. Niekiedy niedobór witamin doprowadza do bezpłodności, zwykle są to stany przejściowe, które można swobodnie zniwelować zażywając odpowiednie witaminy.
Niestety współczesne badania potwierdzają, że niekiedy niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do wywołania niektórych nowotworów. Dlatego też specjaliści podkreślają, że należy dbać o dostarczanie organizmowi wszystkich, a nie tylko wybranych substancji odżywczych i witamin.
Powikłania anemii u kobiet w ciąży
Kobiety w ciąży powinny na siebie szczególnie uważać, gdyż niedobór witaminy B12 albo kwasu foliowego może w znaczący sposób wpłynąć na rozwój płodu. Niekiedy to właśnie przez za małą ilość substancji powyżej dochodzi do poronienia bądź wczesnego porodu.
Anemia i tasiemiec
Warto zdawać sobie sprawę, że niedokrwistość pojawiająca się na skutek niedoboru witaminy B2\12 może doprowadzić do rozwoju pasożyta, jakim jest tasiemiec. Jego odmiana- bruzdogłowiec szeroki może osiągać długość nawet 20 metrów i pochłania wszystkie witaminy, które sa niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.